Ministerstwo rolnictwa przedstawiło na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa informację podsumowującą negocjacje w sprawie reformy WPR pomiędzy Parlamentem Europejskim a Radą Unii Europejskiej. Porozumienie zostało osiągnięte podczas tzw. supertrilogu 24-25 czerwca, a następnie zostało zaakceptowane na posiedzeniu Rady UE ministrów ds. rolnictwa 28 czerwca 2021 r.
- Od początku prac nad reformą w polskim stanowisku jednoznacznie wskazywaliśmy, że rozwiązania reformy powinny uwzględnić indywidulane potrzeby i oczekiwania państw członkowskich i koncentrować się na osiąganiu głównych celów Wspólnej Polityki Rolnej – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik, który dodał, że porozumienie polityczne nie uwzględnia wszystkich polskich postulatów, ale zawiera wiele rozstrzygnięć korzystnych.
Płatności bezpośrednie - jak to będzie wyglądać?
Polski rząd pozytywnie ocenia utrzymanie w ramach kompromisu politycznego dla reformy WPR na lata 2023-2027 obecnych rozwiązań pozwalających na dystrybucję płatności bezpośrednich na korzyść małych i średniej wielkości gospodarstw, m.in. poprzez płatność redystrybucyjną. ...