Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy Kodeks karny. Projekt dotyczy m. in.:
- zaostrzenia kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi z 2 do 3 lat pozbawienia wolności, a w przypadku dokonania tego ze szczególnym okrucieństwem z 3 do 5 lat,
- wprowadzenia obligatoryjnego orzekania przez sąd nawiązki na cele ochrony zwierząt w przypadku skazania za przestępstwa przeciwko zwierzętom,
- wskazania możliwości orzeczenia zakazu posiadania określonej kategorii zwierząt oraz uniemożliwienia wykonywania prac, czynności i działalności związanych z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie osobom, które dopuściły się wobec nich czynów ze szczególnym okrucieństwem.
Jak wynika z uzasadnienia, projekt ma na celu wzmożenie ochrony prawnej zwierząt oraz skuteczniejsze zapobieganie popełnianiu przestępstw na ich szkodę.
Według statystyk, łączna liczba prawomocnych skazań za zabijanie, uśmiercanie zwierząt albo dokonywanie uboju zwierzęcia z naruszeniem określonych przepisów oraz znęcanie się nad nimi kształtuje się od 2008 r. na podobnym poziomie.
W latach 2008–2014 r. średnioroczna łączna liczba prawomocnie skazanych osób dorosłych wynosiła 561 i wahała się ona najwyżej o 6%. Najmniej skazań zanotowano w 2009 i 2013 r., tj. 528, natomiast najwięcej w roku 2011 – 585. Niezmniejszająca się liczba przestępstw związana z zabijaniem czy znęcaniem się nad zwierzętami było podstawą do opracowania projektu zmiany ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.
O dalszych losach nowelizacji będziemy informować na bieżąco.
pj-t
Fot. Sierszeńska