StoryEditor

Będą pieniądze na lobbing w Brukseli

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zagwarantuje związkom rolniczym pieniądze na działalność w unijnej organizacji lobbystycznej Copa-Cogeca. Pieniądze mają być przeznaczone głównie na składkę członkowską oraz tłumaczenia. 
30.06.2021., 09:06h
Członkostwo polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolniczych wiąże się przede wszystkim z obowiązkiem uiszczania wysokich składek członkowskich. Polskie organizacje rolnicze nie są w stanie same w całości ich pokrywać. Dlatego też niezbędne jest kontynuowanie wsparcia działalności polskich organizacji rolniczych w Copa-Cogeca, ale także Europejskiej Radzie Młodych Rolników (CEJA) oraz w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych Unii Europejskiej (GEOPA).

- Polskie organizacje rolnicze zrzeszone w Komitecie Rolniczych Organizacji Zawodowych (COPA) i w Głównym Komitecie Spółdzielczości Rolniczej (COGECA) wypracowały znaczącą pozycję wśród członków COPA-COGECA. Ich uczestnictwo to nie tylko udział w pracach grup roboczych i gremiów tych organizacji rolniczych, ale również organizowanie konferencji i kongresów. Służą one wymianie poglądów i wypracowywaniu stanowisk w zakresie proponowanych przez Komisję Europejską regulacji prawnych dotyczących rolnictwa i obszarów wiejskich. Aktualnie kluczowymi kwestiami omawianymi na forum UE są pandemia koronawirusa, budżet na rolnictwo w nowej perspektywie finansowej i nowa Wspólna Polityka Rolna – napisano w uzasadnieniu ustawy.

Dofinansowanie składek członkowskich i kosztów obsługi w języku polskim prac w Copa-Cogeca zostanie zapewnione na poziomie co najmniej 95% kosztów. Sama składka członkowska Polski w tych organizacjach wynosi 300 tys. euro rocznie.

Ustawa zakłada, że budżet państwa wspomoże organizacje rolnicze w latach 2021–2026 kwotą 24 mln zł. Ustawa trafi teraz do Sejmu. wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 12:45