- W 2021 r., ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19, a także w związku z wystąpieniem suszy, znaczna część gospodarstw rolnych w Polsce doświadcza trudności finansowych i problemów z płynnością finansową, które w istotny sposób wpływają na pogorszenie zdolności gospodarstw do realizacji zobowiązań. Okoliczności te stanowią przesłankę do wypłaty zaliczek na poczet pomocy finansowej w ramach wymienionych działań objętych PROW 2014–2020 za 2021 r. – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia ministra rolnictwa.
Maksymalna dopuszczalna wysokość
Zasady wypłaty zaliczek określają przepisy Unii Europejskiej. Mówią one, że państwa członkowskie mogą, przed dniem 1 grudnia wypłacać zaliczki w wysokości do 75% w przypadku pomocy w ramach działań PROW 2014–2020 objętych Zintegrowanym Systemem Zarządzania i Kontroli. Wypłata zaliczek jest bowiem możliwa po przeprowadzeniu kontroli administracyjnych bez konieczności przeprowadzania kontroli na miejscu. Jednak ze względu na Covid-19 oraz inne trudności występujące w rolnictwie MRiRW chce zastosować wyjątek od tej zasady i wypłacić zaliczki w wyższej wysokości czyli 85%, czyli na maksymalnym dopuszczalnym przepisami Unii Europejskiej poziomie.
Kto otrzyma zaliczki?
Zaliczki przewiduje się w następujących działaniach PROW:
- Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych – 2 tys. beneficjentów
- Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne – 77 tys. beneficjentów
- Rolnictwo ekologiczne - ok. 16,6 tys. beneficjentów
- Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW) - ok. 750 tys. beneficjentów
Wypłaty w miarę dostępności środków
Przy kalkulacji kwoty zaliczki będzie brana pod uwagę powierzchnia gruntów albo liczba zwierząt stwierdzona w ramach kontroli. Zaliczki na poczet pomocy finansowej będą wypłacane systematycznie w miarę dostępności środków na ten cel w budżecie środków europejskich i budżecie państwa. Podobnie jak w przypadku dopłat bezpośrednich wypłata zaliczek rozpocznie się 18 października. Otrzymanie zaliczki nie jest uwarunkowane złożeniem dodatkowego wniosku, a więc nie wiąże się dla rolnika z żadnymi obciążeniami formalnymi.
Z tytułu zaliczek z PROW rolnicy otrzymają ponad 2,5 mld złotych.
wk