StoryEditor

Będzie dłuższy termin na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie!

Wzorem poprzednich lat również i w tym roku rolnicy dostaną więcej czasu na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie.
07.05.2019., 12:05h
Resort rolnictwa właśnie opublikował projekt rozporządzenia, który przewiduje w 2019 roku wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie do 31 maja (piątek). Tak więc spóźnialscy dostaną dodatkowe dwa tygodnie na przygotowanie dokumentów. Choć jak na razie nie ma jeszcze stosownego projektu rozporządzenia, należy spodziewać się, że przedłużony będzie także termin składania wniosków o płatności ONW czy programy rolno-środowiskowo-klimatyczne oraz płatności z tytułu rolnictwa ekologicznego.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 16 maja br.

Przypominamy, że najważniejszą zmianą w tegorocznych dopłatach jest tzw. nowa delimitacja obszarów ONW – a mówiąc prościej – od tego roku zaczyna obowiązywać nowa lista gmin i miejscowości objętych obszarami ONW, jak i nowe strefy. Szczegółowo o sposobie wyznaczenia nowych obszarów ONW pisaliśmy w styczniowym wydaniu „top agrar Polska”. W tym roku ważne jest więc dokładne sprawdzenie, czy dane działki kwalifikują się do tej dopłaty, czy też nie. Tym bardziej, że miejscowości dotychczas wyłączone z pomocy ONW, od tego roku do pomocy mogą się zakwalifikować. Dotyczy to szczególnie gruntów rolnych położonych w granicach administracyjnych miast. Warto więc dokładnie sprawdzić te zmiany.

ARiMR zapowiada, że do wszystkich rolników, którzy w ubiegłym roku ubiegali się o dopłaty bezpośrednie roześle ponownie papierowe wnioski wraz z kartami informacyjnymi, gdzie będzie można sprawdzić, czy dana działka jest w strefie ONW. Agencja uruchomiła także wyszukiwarkę na stronie internetowej, za pomocą której można łatwo sprawdzić, czy dana miejscowość jest w strefie ONW.

Ci, których pola w tym roku wypadły z obszarów ONW, powinni pamiętać, że jeszcze w tym i następnym roku przysługuje im tzw. płatność przejściowa. W tym roku wyniesie ona 80% ubiegłorocznej stawki, a w przyszłym roku otrzymają oni równo po 25 euro do każdego hektara, który utracił status ONW. gi
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 22:43