StoryEditor

Będzie łatwiej o płatności zwierzęce

Wszystkie zwierzęta zgłoszone do systemu rejestracji i identyfikacji zwierząt na dzień składania wniosku o płatności związane do bydła i krów będą uprawnione do dopłaty.
27.04.2015., 14:04h

Ministerstwo rolnictwa przedstawiło właśnie projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu. Nowelizacja zakłada złagodzenie obecnie obowiązujących przepisów, które wykluczają możliwość przyznania dopłaty do bydła lub dopłaty do krów jeżeli dana sztuka kiedykolwiek została zgłoszona w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (IRZ) z naruszeniem obowiązujących przepisów.
Chodzi tu głównie o naruszenia w zakresie terminowości zgłoszeń. Według obecnie obowiązującego prawa, jeżeli dla danej sztuki kiedykolwiek dokonano zgłoszenia do IRZ z przekroczeniem terminu, taka sztuka już nigdy nie może liczyć na dopłatę. Nowelizacja wspomnianego rozporządzenia ma ten problem rozwiązać. Proponuje się, aby do takiej dopłaty uprawnione były wszystkie sztuki, które na dzień składania wniosku spełniają wymogi w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt, niezależnie od wcześniejszych uchybień. Zmienione przepisy mają wejść w życie 15 maja br.
W parlamencie trwają także prace nad zmianą ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. W tym przypadku główne zmiany dotyczą terminów składania wniosków. Jak informowaliśmy już wcześniej, w tym roku podstawowy termin na składanie wniosków będzie wydłużony o cały miesiąc. Zatem do 15 czerwca będzie można dostarczyć wniosek bez żadnych konsekwencji. Po tym terminie ARiMR będzie jeszcze przyjmować wnioski do 10 lipca, przy czym za każdy dzień opóźnienia po 15 czerwca potrącany będzie 1% należnych dopłat.
Proponowana nowelizacja ustawy zmienia także tzw. okres utrzymania zwierząt zgłoszonych do dopłat. Według projektu, zarówno w przypadku bydła jak i krów, płatność będzie przyznawana do zwierząt przebywających w gospodarstwie wnioskodawcy przez 30 dni od dnia złożenia wniosku. Te przepisy również mają zacząć obowiązywać od 15 maja br.   gi

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. lipiec 2024 10:36