Resort rolnictwa w porozumieniu z resortem środowiska planuje zwiększenie liczebności dzików, które wraz z nadchodzącym miesiącem zostaną wpisane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i Jej Zasobów do tzw. Czerwonej Księgi Danych. Akcje koordynować będzie specjalna komisja powołana w trybie nadzwyczajnym przez Parlament Europejski.
Geneza sytuacji
Zagrożenie wirusem ASF doprowadziło do gwałtownych zmian w prawie łowieckim w niemal wszystkich krajach UE, w których występują dziki. Skutkowało to spadkiem liczebności tego gatunku do tego stopnia, że stał się on, w przeliczeniu na 1 metr kwadratowy powierzchni Europy, gatunkiem rzadszym niż np. afrykańskie antylopy pustynne.
Zakaz polowań na dziki?
Nowelizacja ustawy zakłada całkowity zakaz polowań na dzika euroazjatyckiego w województwach podlaskim i mazowieckim, natomiast w województwach wielkopolskim i podkarpackim przeznaczono dodatkowe środki na dokarmianie tych rzadkich zwierząt.
Pozostałe województwa objęte zostaną programem, który na celu ma zasiedlanie lasów państwowych przez dziki sprowadzone z Czech i Białorusi. Wstępnie oszacowano liczbę sprowadzonych w przyszłości zwierząt na 800 odyńców i 950 loch.
Dopłaty będą mniejsze
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już teraz zapowiada, że przesunięcia w budżetach i gwałtowna zmiana polityki dotyczącej dzików w Polsce może wpłynąć na opóźnienia w dopłatach bezpośrednich, a nawet na ich zmniejszenie. ps