„Asystenci” szefa działu w sprawie strat żniwnych
Rolnicy z kołchozu Kroshin w rejonie baranowickim mieli niezwykłych gości na swoim polu. Podczas zbiorów pszenicy, na polu pojawiły się dziesiątki bocianów, które spokojnie spacerowały i szukały pokarmu. Rolnicy byli zaskoczeni i zachwyceni tym widokiem, który uznali za dobry znak na zakończenie żniw.
- W życiu nie widziałam tyle bocianów. I to nie tylko w pobliżu naszego kombajnu, ale w pobliżu wszystkich! A kiedy wzbiły się w niebo – efekt był po prostu wow! – powiedziała jedna z rolniczek.
Na TikToku także pojawiły się filmiki z innych rejonów Białorusi, gdzie bociany „asystowały” kombajnistom podczas pracy.
@ykrady_tvoe_serdce Уборка 2023????????????#рекомендации #колхоз #колхозник #сельскоехозяйство #беларусь ♬ МЫ - SHAMAN
Jak Białoruś radzi sobie ze żniwami?
Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Żywności na dzień 11 sierpnia zebrano prawie 60% obszarów zbóż i roślin strączkowych (bez kukurydzy, kaszy gryczanej i prosa). To oznacza, że z ponad 1,1 mln ha uprawionych ziemi zebrano już prawie 3,9 mln ton ziarna. Średni plon wyniósł 33,8 t/ha, co jest lepszym wynikiem niż w ubiegłym roku.
Wśród zbóż i roślin strączkowych największą popularnością cieszy się rzepak jary na ziarno, który został zebrany z prawie całego obszaru przeznaczonego do zbiorów – 98,5%. Rzepak jest ceniony za swoje właściwości oleiste i stosowany jest głównie do produkcji biopaliw. Białoruś wyprodukowała ponad 914 tys. ton rzepaku przy średniej wydajności 28,3 t/ha. Łącznie zebrano ziarno, włączając rzepak, ponad 4,7 mln ton.
Inną ważną uprawą dla Białorusi jest len, który jest źródłem włókna naturalnego i oleju lnianego. Len ma wiele zastosowań w przemyśle tekstylnym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Zbiory lnu są bardziej pracochłonne niż zbóż i roślin strączkowych i wymagają kilku etapów obróbki. Najpierw len musi być odsłonięty, czyli oderwany od ziemi. Następnie łuski lnu muszą być obrócone, czyli przemieszane i wystawione na działanie wilgoci i temperatury. W ten sposób włókno oddziela się od łodygi. Na końcu len musi być podniesiony, czyli zebrany z pola. Do 11 sierpnia 2023 roku len został odsłonięty na obszarze ponad 34 tys. ha, czyli 78,8% obszaru przeznaczonego do zbiorów. Łuski lnu zostały obrócone na obszarze ponad 11 tys. ha – 34,1% w stosunku do odsłoniętego. Len został podniesiony na obszarze ponad 3 tys. ha – 7,26% obszaru przeznaczonego do zbiorów.
Białoruś ma ambitne plany zwiększenia produkcji i eksportu swoich produktów rolnych. Kraj ten chce być nie tylko samowystarczalny żywnościowo, ale także konkurencyjny na rynkach międzynarodowych. Czy uda się to osiągnąć? Czas pokaże.
Fot. Nash Kraj/Elena Rakut
Mkh na podst. Nash Kraj, Belta