StoryEditor

Bill Gates inwestuje w masło z CO₂. Nowa konkurencja na rynku mleka?

Na rynku pojawiła się nowa alternatywa dla tłuszczów – nie jest ani zwierzęca ani nawet roślinna. Start-up wspierany przez Billa Gatesa stworzył masło z… dwutlenku węgla.

29.03.2025., 16:00h

Produkty zwierzęce i roślinne mają nową konkurencję

Jeszcze nie tak dawno to tłuszcze roślinne miały zastąpić tłuszcze zwierzęce i stać się „czystszą” odpowiedzią na potrzeby rynku. Dziś na horyzoncie pojawia się coś zupełnie nowego – tłuszcz produkowany z dwutlenku węgla i wodoru. Takie „masło bez zwierząt i roślin” wprowadza na rynek amerykański startup Savor, który zyskał wsparcie finansowe od samego Billa Gatesa. Informuje o tym portal Food Dive.

Sprawdź też: Nowy podatek od emisji CO₂! Czego rolnicy mogą się obawiać?

Startup zapowiada, że jego produkt może konkurować z tradycyjnymi tłuszczami – zarówno zwierzęcymi, jak i roślinnymi, Jak twierdzi współzałożycielka firmy Kathleen Alexander, technologia Savor ma „zróżnicowaną skalowalność i wszechstronność”, co pozwala tworzyć bogaty w smak składniki żywności bez użycia ziemi rolniczej i przy minimalnym zużyciu wody.

Jak powstaje masło z dwutlenku węgla?

Technolodzy z Savor łączą dwutlenek węgla pobrany z powietrza z wodorem pozyskanym z wody. Następnie podgrzewają mieszankę i utleniają ją, aż powstaną kwasy tłuszczowe, które łączą się w cząsteczki identyczne z tymi występującymi w mleku, mięsie czy olejach roślinnych. Według zapowiedzi począwszy od tego roku produkt ten trafi na rynek (a mówiąc dokładniej do restauracji i piekarni) w postaci masła, ale twórcy planują dalsze rozszerzenie oferty tłuszczów spożywczych.

Startup liczy, że dzięki współpracy z branżą spożywczą i restauracjami, szybko zyska klientów. Firma uruchomiła zakład pilotażowy w stanie Illionois i prowadzi badania w San Jose, a sama produkcja może wkrótce ruszyć na dużą skalę.

Czy masło z CO2 to realna konkurencja dla rolnictwa?

Na pierwszy rzut oka masło z CO2 wydaje się mało realne, ale jego twórcy zapewniają, że to nie tylko wizja przyszłości. Jeszcze rok temu, w lipcu 2024 roku, Bill Gates sam spróbował ten produkt – wspominał o tym portal WP. W swoim blogu Gates Notes stwierdził, że ten produkt smakuje jak prawdziwe masło, bo chemicznie nim jest.

image

Rząd próbuje obniżyć ceny masła, sprzedając rezerwy. Czy to coś zmieni?

Według naukowców cytowanych przez WP i IFLScience emisje CO₂ podczas produkcji takiego tłuszczu może być nawet 3-krotnie niższa niż przy tradycyjnych metodach. W teorii brzmi to obiecująco dla klimatu, ale co z praktyką? Rolnicy mogą poczuć się zaniepokojeni. Masło bez mleka? Olej roślinny bez rzepaku czy słonecznika? – To może oznaczać nowy rodzaj konkurencji, zwłaszcza w czasach, gdy rolnictwo mierzy się z regulacjami klimatycznymi i rosnącymi kosztami.

Nowa przyszłość czy innowacyjna ciekawostka? Czy konsument uzna masło z CO2

Zarówno zwolennicy, jak i sceptycy tej technologii będą musieli zastanowić się nad jednym – czy taki produkt będzie opłacalny? Cena musi dorównać tradycyjnym tłuszczom, żeby konsumenci po niego sięgnęli. Alternatywne tłuszcze muszą być tak tanie jak te pochodzące z rolnictwa. Na razie nie wiadomo, kiedy (i czy) masło z CO₂ pojawi się w Europie.

Na podst. Food Dive, tech.wp.pl

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
31. marzec 2025 16:11