Tym razem wirus uderzył w gospodarstwa znajdujące się na terenie województw: mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego. Niestety sytuacja nie wygląda zbyt dobrze. W ciągu trzech dni mamy 11 nowych ognisk grypy ptaków, w tym dwa z nich na nowych obszarach, tj. w powiecie tarnogórskim i międzychodzkim.
Jak się okazało jest to związane z dostarczeniem do Polski piskląt kaczych z Czech w okresie inkubacji choroby. Jedno ognisko zostało potwierdzone w obiekcie pośrednika, który dokonał zakupu piskląt kaczych w ramach handlu wewnątrzunijnego z Czech, skąd następnie w ramach obrotu krajowego trafiły do kolejnego gospodarstwa.
Największe ognisko na Mazowszu
63 ognisko grypy ptaków w 2021 roku stwierdzono 23 marca w gospodarstwie komercyjnym położonym w miejscowości Chromakowo, w gminie Lutocin, w powiecie żuromińskim, woj. mazowieckie, w którym utrzymywano 414 301 kur niosek.
64 ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym położonym w miejscowości Wielowieś w gminie Międzychód, w powiecie międzychodzkim, woj. wielkopolskie, w którym utrzymywano 4371 kacząt.
Ogniska nr 71 i 72 stwierdzono w gospodarstwach komercyjnych położonych w powiecie ostrzeszowskim, w województwie wielkopolskim, na obszarze zagrożonym ustanowionym w promieniu 10 km wokół wykrytego wcześniej ogniska nr 51. Pierwsze z nich wykryto w gospodarstwie utrzymującym 2248 gęsi, w miejscowości Kotłów w gminie Mikstat. Z kolei 72 ognisko stwierdzono w gospodarstwie utrzymującym 18 994 kaczek, w miejscowości Giżyce, gmina Grabów nad Prosną.
Prawdziwy wysyp HPAI mamy w powiecie kaliskim (woj. wielkopolskie). Łącznie 6 ognisk (65, 66, 68, 69, 70 i 73 w 2021 r.), gdzie utrzymywano ponad 98 000 sztuk kaczek i indyków. Wirusa wykryto na terenie gmin: Opatówek (3 ogniska), Szczytniki (2 ogniska) i Koźminek (1 ognisko).
Łącznie 596 937 ptaków do likwidacji.
We wszystkich gospodarstwach wdrożone zostały procedury związane ze zwalczaniem grypy ptaków.
Źródło: www.wetgiw.gov.pl