StoryEditor

Brexit - brytyjski handel zagrożony

Rząd Wielkiej Brytanii opublikował niedawno listę zaleceń w razie gdyby do Brexitu nie doszło z powodu nieporozumienia z Unią Europejską. Zalecenia te miały uspokoić brytyjskie rolnictwo, przemysł spożywczy i handel, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna.
29.08.2018., 13:08h
Upadek, scenariusz na skraju przepaści, armagedon – takie słowa coraz częściej pojawiają się w brytyjskich środowiskach biznesowych.  Jeśli wierzyć ich przestrogom, to słowa te nie są przesadzone.

Producenci żywności organicznej muszą się liczyć z tym, że zakaz eksportu na obszar UE trwał będzie przynajmniej 9 miesięcy i oprócz organicznych płodów rolnych obejmie także wszelkie produkty spożywcze ze stosownymi oznaczeniami i logotypami stosowanymi przez Unię. Rząd brytyjski wyznaczył odpowiednie organizacje mające zająć się ich certyfikacją, ale muszą one złożyć stosowne zgłoszenie i uzyskać akceptację od organów unijnych, co trwa około trzech kwartałów. Na dodatek mogą je złożyć dopiero po tym, gdy Wielka Brytania stanie się „krajem trzecim”.

W Unii Europejskiej funkcjonuje tzw. system TRACES – narzędzie opracowane przez Komisję Europejską, które sprawuje kontrolę nad spełnianiem wymogów sanitarnych i weterynaryjnych w handlu zwierzętami, roślinami, paszami i żywnością. Taki system będzie musiał być zastąpiony przez brytyjski jeszcze nim nastąpi Brexit tj. przed 29 marca 2019 roku. Wielu farmerów twierdzi,...
Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. listopad 2024 18:20