StoryEditor

Brexit: Sektor rolno-spożywczy może odetchnąć z ulgą

Czy na pewno? Po weekendowym posiedzeniu rządu Wielkiej Brytanii premier Theresa May przekonywała o łagodnym wyjściu z UE – Brexit Light. Oznaczałoby to utrzymanie niezakłóconego handlu także produktami rolno-spożywczymi z Unii Europejskiej, w tym z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
10.07.2018., 12:07h
Stworzenie strefy wolnej od taryf celnych po obu stronach Kanału La Manche dla wszystkich towarów oznaczałoby niezakłócony handel także produktami rolno-spożywczymi. Taką propozycję ma złożyć gabinet brytyjski na spotkaniu w Brukseli w tym tygodniu. Oznaczałoby to także utrzymanie standardów jakościowych i bezpieczeństwa żywności. Przepisy europejskie miały być podstawą do porozumienia handlowego pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią.

– Proponujemy utworzenie wspólnego obszaru handlowego dla towarów przemysłowych oraz produktów rolnych, dla których obowiązywałoby prawodawstwo unijne. Dzięki temu utrzymalibyśmy wysokie standardy w tych obszarach – wyjaśniała premier Theresa May na spotkaniu z prasą.

Premier May oraz minister finansów Philip Hammond zamierzają związać Wielką Brytanię z rynkiem Wspólnoty także po Brexicie. Rząd brytyjski w ten sposób próbuje ograniczyć ryzyko dla rynku i rodzimej gospodarki. Zarówno firmy brytyjskie, jak firmy z kontynentu oraz rolnicy mieliby zachować dostęp do swoich partnerów handlowych bez ograniczeń. To oznaczałoby utrzymanie dostępu do brytyjskiego rynku dla wszystkich firm europejskich, w tym ...
Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 11:24