StoryEditor

Bruksela: Parlament Europejski debatował nad CETA

Połączone komisje stałe Parlamentu Europejskiego debatowały wczoraj o korzyściach i zagrożeniach dla Unii Europejskiej w związku z planami podpisania umowy gospodarczo-handlowej (CETA) z Kanadą. Może ona wejść w życie tylko w przypadku zgody większości eurodeputowanych, a ci są w tej sprawie podzieleni.
13.10.2016., 11:10h

Eurodeputowani z Komisji: Handlu Międzynarodowego, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ochrony Środowiska Naturalnego, Ochrony Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, a także przedstawiciele przedsiębiorców oraz związków zawodowych dyskutowali w Brukseli o umowie gospodarczo-handlowej między UE a Kanadą.

Przedstawiciele europejskiego biznesu i rolnictwa podczas debaty w większości popierali podpisanie CETA, podkreślając, że dostęp do nowych rynków zbytu sprzyjałaby poprawie konkurencyjności na unijnym rynku oraz wzrostowi zatrudnienia. Natomiast przedstawiciele związków zawodowych mieli liczne obawy dotyczące możliwego negatywnego wpływu umowy z Kanadą na usługi publiczne, przepisy chroniące pracowników i środowisko naturalne. Niepokoiło ich także ograniczone w umowie gospodarczo-handlowej prawo państw członkowskich do regulowania rynku wewnętrznego i limitowania handlu.

Wielu eurodeputowanych podczas dyskusji argumentowało, że CETA jest sprawiedliwym, przejrzystym i geopolitycznie ważnym porozumieniem. Pojawiły się nawet taki głosy, że umowa z Kanadą to najlepsza oferta dla gospodarki europejskiej, która Wspólnota może dostać. Zdaniem niektórych europosłów przystąpienie do CETA wyznaczy nowe standardy dla kolejnych transakcji o wolnym handlu.

Wśród członków Parlamentu Europejskiego są także przeciwnicy podpisania umowy z Kanadą. Niepokoją ich zapisy CETA i twierdzą, że unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmström i kanadyjska minister handlu Chrystia Freeland robią niewiele, aby rozwiać te obawy Europejczyków. Kilka europosłów wyraźnie odrzuciło ofertę Kanady, powtarzając, że osłabiłaby ona unijną demokrację i przyniosła korzyści jedynie międzynarodowym korporacjom.

Głosowanie nad podpisaniem CETA w Parlamencie Europejskim odbędzie się dopiero w przyszłym tygodniu. Ale już wiadomo, że Komisja Europejska chciałaby przystąpić do CETA już 27 października br. podczas szczytu Unia Europejska - Kanada w Brukseli.

oprac. bcz na podst. europarl.europa.eu

Fot. PE

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 11:56