StoryEditor

Budżet po 2020 roku. Co wynegocjują rolnicy?

W poniedziałek w Brukseli rozpoczną się negocjacje dotyczące unijnego budżetu po 2020 r. Unijne organizacje farmerskie od dawna apelują do Komisji Europejskiej i wszystkich rządów państw członkowskich o poparcie Wspólnej Polityki Rolnej z silnym budżetem. Po Brexicie może to być jednak całkowicie niewykonalne. Dlatego COPA-COGEGA już teraz apeluje o zwiększenie składek członkowskich w Unii Europejskiej.
05.01.2018., 18:01h

W konferencji wysokiego szczebla zatytułowanej „Kształtowanie naszej przyszłości. Projektowanie kolejnych Wieloletnich Ram Finansowych” wezmą udział m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Junkcer oraz komisarz ds. budżetu Gunther Ottinger. Jej organizatorem jest Europejskie Centrum Strategii Politycznej, które pełni rolę wewnętrznego think-tanku Komisji Europejskiej. – Konferencja rozpocznie ostateczne przygotowania do określenia Wieloletnich Ram Finansowych przed nieformalnym szczytem przywódców państw członkowskich, które odbędzie się w lutym oraz majowym komunikatem Komisji Europejskiej w tej sprawie – powiedziała rzeczniczka Komisji Eurpejskiej Mina Andreeva. 

Nieuchronne cięcia?

Europejskie organizacje lobbujące na rzecz rolnictwa zdają sobie sprawę z zagrożeń, gdyż przedstawiciele Komisji Europejskiej, którzy opracowują obecnie szczegóły nowego unijnego budżetu od dawna zapowiadają, że cięcia w polityce rolnej są nieuniknione.

COPA-COGECA chwali Brukselę za grudniowy komunikat w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Teraz zabiega o to, aby zapewnić jej odpowiednie finansowanie. Zwłaszcza, że plany komisarza ds. rolnictwa P. Hogana wydają się być ambitne, co zdaniem farmerów należy wziąć pod uwagę w procesie przyznawania funduszy.

– Dobrą wiadomością jest utrzymanie obu filarów WPR oraz płatności bezpośrednich dla rolników. WPR powinna zachować swój charakter wspólnotowy, a nie rozwijać się w kierunku renacjonalizacji. Składka do budżetu powinna zostać podniesiona powyżej poziomu 1% dochodu narodowego brutto. To pozwoli rolnikom oraz ich spółdzielniom odpowiednio wykorzystać pojawiające się w rolnictwie europejskim szanse – tłumaczy Thomas Magnusson przewodniczący COGECA (Generalna Konfederacja Spółdzielni Rolniczych przy Unii Europejskiej). 

– Potrzebujemy na przyszłość silnej i konkurencyjnej Wspólnej Polityki Rolnej, z jednakowymi i prostymi zasadami jej stosowania w całej UE. Utrzymanie obu filarów WPR pomoże rolnikom w ustabilizowaniu dochodów. Sprzeciwiamy się wszelkim pułapom i stopniowemu zmniejszaniu płatności sugerowanym przez Komisję – dodaje Joachim Rukwied przewodniczący COPA (Komitet Rolniczych Organizacja Zawodowych). 

Polska strategia

W oficjalnym stanowisku polskiego rządu jako cele podczas negocjacji nad reformą WPR oraz przyszłym budżetem zapisano m.in.:

  • wysoki ambitny budżet
  • sprzeciw wobec jego nacjonalizacji 
  • wyrównanie dopłat bezpośrednich
  • odpowiednie finansowanie drugiego filara WPR (PROW)
  • jednolita stawka powierzchniowa w całej Unii Europejskiej 
  • urzeczywistnienie (wzrost) cen interwencyjnych
  • uproszczenie WPR
  • poprawa pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym
    wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 05:09