StoryEditor

Budżet WPR pod presją. Komisarz Hansen powołuje Europejską Radę ds. Rolnictwa i Żywności

Nowy komisarz ds. rolnictwa UE Christophe Hansen właśnie dziś rozpoczął swoje urzędowanie. Nie ma łatwej sytuacji – z jednej strony musi uspokoić rosnący gniew rolników, z drugiej, zmierzyć się z ograniczeniami budżetowymi UE, która w ciągu następnych 5 lat chce przeznaczyć duże środki finansowe na konkurencyjność i obronność.

03.12.2024., 16:18h

Polityka rolna UE pod wpływem Dialogu Strategicznego 

W przezwyciężeniu trudności ma pomóc mu Europejska Rada ds. Rolnictwa i Żywności (ang. European Board on Agri-Food – EBAF). Trzeba jednak przypomnieć, że nie jest to pomysł komisarza Hansena, lecz jedna z rekomendacji Dialogu Strategicznego o Przyszłości Rolnictwa w UE – raport z tego Dialogu będzie podstawowym dokumentem wyznaczającym politykę rolną Unii Europejskiej. 

Nowa Europejska Rada ds. Rolnictwa i Żywności 

ERRiŻ, w której ma być 30 przedstawicieli rolników, łańcucha dostaw żywności i społeczeństwa obywatelskiego, spotykających się 6 razy w roku, ma być powoływana na 5 lat i być platformą doradczą: w opinii komisarza Hansena Rada, choć pozbawiona inicjatywy ustawodawczej, będzie okazją do zaprezentowania członkom idei politycznych i „upewnienia się, że wszyscy są po pierwsze, poinformowani, a po drugie, zgodni z decyzjami politycznymi, które będą za nimi podążać” - pisze Paula Andrés w Politico. 

Czy EBAF zyska uznanie rolników? 

Nabór do ERRiŻ ma być ogłoszony przez komisarza Hansena do końca tego tygodnia. Copa-Cogeca już zgłasza, że chce mieć znaczącą reprezentację, argumentując, że w Dialogu Strategicznym tylko 5 z 29 osób było rolnikami. Hansen nie mówi nie, ale zaznacza, że ostateczną decyzję podejmie Kolegium Komisarzy.  

Budżet WPR: Stabilność czy cięcia? 

Jak wiemy z przemówienia komisarza podczas Parlamentu Europejskiego, Kolegium Komisarzy zdecyduje też, jaki będzie budżet przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Jednak już teraz możemy być raczej pewni, że pieniędzy nie będzie więcej i osiągnięciem Hansena będzie, jeśli budżet nie zostanie zmniejszony. 

- Rolnictwo i produkcja żywności to sektor strategiczny dla UE i byłoby bardzo nierozsądne oddawać ten potencjał, który mamy.Nie będziemy mieć więcej pieniędzy w budżecie WPR, to jest coś, co musimy uznać - ostrzega Hansen cytowany w Politico. 

Dopłaty degresywne jako nowy model wsparcia 

Postawiony przed trudnym zadaniem pogodzenia potrzeb i oczekiwań rolników ze stanowiskiem Komisji Europejskiej komisarz ds. rolnictwa proponuje ewolucyjne zmiany w WRP - jedną z nich miałoby być przeformatowanie dopłat obszarowych w dopłaty degresywne – czyli zmniejszające się wraz z powierzchnią gospodarstwa. Hansen zdaje sobie jednak sprawę z tego, że w UE są różne gospodarstwa i ta sama powierzchnia w różnych krajach może znaczyć zupełnie co innego.  

Unia Europejska: konkurencyjność czy rolnictwo? 

- Wiele będzie zależało od negocjacji w sprawie kolejnego wieloletniego budżetu UE. Choć zadaniem komisarzy ds. rolnictwa jest utrzymanie części pieniędzy trafiających do rolników, obsesja UE na punkcie konkurencyjności i rosnące żądania finansowania innych sektorów, takich jak obronność, prawdopodobnie odbiją się negatywnie na WPR – czytamy w Politico. 

 

Albert Katana
Autor Artykułu:Albert Katana
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. styczeń 2025 16:31