StoryEditor

CEJA Forum Młodych Rolników

Jakie będą instrumenty wsparcia nowej WPR i pomoc w stabilizacji dochodów rolników? 
01.12.2017., 11:12h

Właśnie rusza konferencja Europejskiego Forum Młodych Rolników, w której uczestniczyć będzie ponad 400 młodych rolników z Polski i ponad 50 przedstawicieli krajów europejskich. 
Wczoraj dyskutowali nad zmianami jakie mają nastąpić po wprowadzeniu Wspólnej Polityki Rolnej. Tomasz Łukomski, przewodniczący ZZCNMR i prezydent Jannes Meas otworzą obrady.

Debata

Podczas debaty poruszano zagadnienia związane z instrumentami wsparcia nowej WPR i pomocą w stabilizacji dochodów rolników oraz jak rozwiązać problem dostępu do ziemi dla młodych rolników. 

Wiktor Szmulewicz z KRIR podkreślił, że istotnym wyzwaniem dla WPR jest umożliwienie młodym rolnikom przejmującym gospodarstwa po rodzicach dobrego startu, w postaci zwiększenia kwoty finansowania z tytułu dopłat Młodego Rolnika, ale również to, żeby rodzice mieli uproszczone warunki zdobywania finansowania i rozwoju gospodarstwa dopóki je prowadzą (administracja i doradztwo) i łatwiejszego dostępu do wiedzy o innowacjach. Ma to na celu stworzenie dobrych warunków do pracy dla młodych.

Aby ustabilizować sytuację finansową młodych gospodarstw rolnych i zachęcić je do rozwoju należałoby poprawić zarządzanie ryzykiem np. wahania cen czy zmianami klimatycznymi, aby rolnik czuł się bezpieczniej, a sytuacja finansowa mimo niezależnych od niego zmian była stabilna. Według prelegentów metodą zabezpieczenia finansowego są dopłaty do ubezpieczeń, ale mogłoby również nastąpić rozszerzenie dywersyfikacji produkcji, tak aby zminimalizować skalę ryzyka strat.

Młodzi rolnicy z większości państw współpracujących z CEJA zaznaczali, że istnieje potrzeba zmniejszenia biurokracji, która zabiera wiele czasu rolnikom, pomocy w zdobywaniu pozycji na rynku, np. reklamie produktów. Bardzo ważne według Młodych Forumowiczów jest ustalenie definicji rolnika aktywnego i weryfikację do kogo faktycznie dopłaty trafiają.

Celem dyskusji było uzgodnienie w jakim kierunku powinny zmierzać wymogi związane z zazielenianiem i ochroną środowiska. Dodatkowo podjęto zostanie temat promowania i zwiększenia konkurencyjności europejskiego rolnictwa. 

Szczegółowa relacja w najbliższym wydaniu top agrar Polska. 

dkol
Fot. Kolasińska

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 14:13