StoryEditor

Ceny śruty sojowej i rzepakowej – kiedy w końcu spadną?

Spadają ceny rzepaku - warunki teoretycznie korzystne do obniżenia ceny komponentów białkowych. W Niemczech ceny śruty rzepakowej spadły o 150 euro/tonę w ciągu ostatnich tygodni. A co się dzieje u nas? Czy jest szansa na spadek cen?    
09.06.2022., 15:06h

Na rynku paszowym sytuacja była trudna już w ubiegłym roku, kiedy ceny zbóż i rzepaku zaczęły silnie rosnąć. Mieszanki paszowe dla zwierząt gospodarskich podrożały od 20 do 50% w ciągu roku, a niektóre dodatki mineralne nawet o 300% sięgając 6 tys. zł za tonę. Do tego należy dodać wzrost cen preparatów mlekozastępczych i innych dodatków żywieniowych, nie wspominając o innych kosztach produkcji, które stale rosną. Na światowej giełdzie ceny rzepaku i soi spadają, a za tym idą powolnie obniżki cen poekstrakcyjnych śrut sojowej i rzepakowej, na które czekają z utęsknieniem hodowcy zwierząt. 

W Niemczech nadmuchana bańka pękła

W Niemczech poekstrakcyjna śruta rzepakowa jeszcze na początku maja kosztowała około 500 euro/t, a w ostatnich notowaniach stawki spadły do poziomu 350 euro/t (1500 zł/t!). Eksperci twierdzą, że te obniżki wynikają ze stabilizacji sytuacji na rynku komponentów białkowych i względnego spokoju po panice, dotyczącej dalszych podwyżek. Wówczas wielu hodowców zakupiło śrutę na zapas. Wpłynęło to na obniżenie zapotrzebowania i ceny dość mocno spadły.

Jakie ceny śruty poekstrakcyjnej w Polsce?

Z d...

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. listopad 2024 02:29