StoryEditor

Ceny śruty sojowej i rzepakowej – kiedy w końcu spadną?

Spadają ceny rzepaku - warunki teoretycznie korzystne do obniżenia ceny komponentów białkowych. W Niemczech ceny śruty rzepakowej spadły o 150 euro/tonę w ciągu ostatnich tygodni. A co się dzieje u nas? Czy jest szansa na spadek cen?    
09.06.2022., 15:06h

Na rynku paszowym sytuacja była trudna już w ubiegłym roku, kiedy ceny zbóż i rzepaku zaczęły silnie rosnąć. Mieszanki paszowe dla zwierząt gospodarskich podrożały od 20 do 50% w ciągu roku, a niektóre dodatki mineralne nawet o 300% sięgając 6 tys. zł za tonę. Do tego należy dodać wzrost cen preparatów mlekozastępczych i innych dodatków żywieniowych, nie wspominając o innych kosztach produkcji, które stale rosną. Na światowej giełdzie ceny rzepaku i soi spadają, a za tym idą powolnie obniżki cen poekstrakcyjnych śrut sojowej i rzepakowej, na które czekają z utęsknieniem hodowcy zwierząt. 

W Niemczech nadmuchana bańka pękła

W Niemczech poekstrakcyjna śruta rzepakowa jeszcze na początku maja kosztowała około 500 euro/t, a w ostatnich notowaniach stawki spadły do poziomu 350 euro/t (1500 zł/t!). Eksperci twierdzą, że te obniżki wynikają ze stabilizacji sytuacji na rynku komponentów białkowych i względnego spokoju po panice, dotyczącej dalszych podwyżek. Wówczas wielu hodowców zakupiło śrutę na zapas. Wpłynęło to na obniżenie zapotrzebowania i ceny dość mocno spadły.

Jakie ceny śruty poekstrakcyjnej w Polsce?

Z d...

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 13:17