Podając ceny usług rolniczych należy liczyć się z tym, że stawki zazwyczaj ustalane są indywidualnie dla danego gospodarstwa. Koszty różnią się w zależności od np. regionu, areału, ukształtowania terenu, wielkości maszyny, stopnia trudności uprawy czy zbioru oraz aktualnych cen paliwa, które utrzymują się na wysokim poziomie.
– Koszty usług poszły w górę, jak wszystkiego, ale te podwyżki są uzasadnione. Rozumiem to dlatego, że oprócz tego, że po części z nich korzystam, to poza tym także je wykonuję. Podrożały ceny paliw, części amortyzacyjnych i robocizny. Niestety niewiele z tym możemy zrobić, bo wszystko drożeje – mówi Grzegorz Przeździecki, rolnik z woj. podlaskiego.
Chociaż ofert nie brakuje i coraz więcej młodych rolników decyduje się na rozpoczęcie działalności usługowej, może okazać się, że zabraknie chętnych w niektórych częściach kraju, gdzie ceny usług są dwukrotnie wyższe, niż w innych regionach. Stawki różnią się także znacząco w porównaniu z wiosną 2021 r. – na forach internetowych usługodawcy zaznaczają, że musieli podnieść ceny o ok. 80%, żeby „wyjść na zero”, nie wspomin...