StoryEditor

Chińczycy kupują Syngentę

Od kilku tygodni w branży rolniczej trwają spekulacje i dyskusje na temat przejęcia firmy Syngenta przez chińskiego potentata – firmę ChemChina. 
23.02.2016., 15:02h

– Firma Syngenta znajduje się w trakcie procesu przejęcia 100% akcji przez chińską spółkę ChemChina – potwierdził Marek Łuczak, prezes zarządu Syngenta Polska. Państwowy potentat z Chin ma zapłacić 43 mld dolarów w gotówce. Wcześniej zakusy na zakup Syngenty miała także firma Monsanto proponując nawet wyższą cenę za akcje Syngenty, jednak zapłatę oferowała w połowie w gotówce, a resztę chciała zapłacić w akcjach. Aby transakcja ta doszła do skutku musi zaopiniować ją pozytywnie 67% akcjonariuszy Syngenty oraz różne światowe i europejskie instytucje antymonopolowe, a przede wszystkim amerykańska komisja ds. inwestycji zagranicznych w USA. 

– Chiński nabywca zapewnia, że firma Syngenta będzie nadal działała pod niezmienioną nazwą, a jej siedziba pozostanie w Szwajcarii, i będzie realizowała dotychczasową politykę i strategię działania. Dla Syngenty oznacza to także większe otwarcie się na rynek chiński – podkreślał Marek Łuczak.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele firmy Syngenta poinformowali także o szeregu nowości, które zamierzają wprowadzić w tym sezonie na rynek. W zakresie regulatorów wzrostu nowością będzie Moddus Start 250 DC. Preparat ten zawiera – podobnie jak i znany już rolnikom Moddus 250 EC – trineksapak etylu w ilości 250 g/l. Różni go od poprzednika formulacja – DC – czyli koncentrat dyspergujący, co pozwala na stosowanie preparatu w niskich temperaturach (już w 5–10 st. C), ale także poprawia przyczepność oraz zapewnia szybkie wnikanie do wnętrza rośliny. Moddus Start zarejestrowany jest w celu zapobiegania wyleganiu pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego i jarego, żyta ozimego i jarego, pszenżyta ozimego uprawianych w technologiach intensywnych. Maksymalna zalecana dawka jednorazowego zastosowania dla: pszenicy ozimej wynosi 0,3 l/ha, jęczmienia ozimego i jarego – 0,6 l/ha, pszenżyta ozimego i jarego oraz żyta ozimego i jarego – 0,5 l/ha.

Firma Syngenta rekomenduje stosowanie produktu w technologii dwuzabiegowej: pierwszy zabieg produktem Moddus Start 250 DC: od fazy końca krzewienia do fazy strzelania w źdźbło (BBCH 29–30), natomiast w drugim zabiegu Moddus 250 EC (do fazy liścia flagowego – BBCH 39). Zdaniem producenta, Moddus Start 250 DC wzmacnia i rozbudowuje system korzeniowy, wpływa na skrócenie pierwszych międzywęźli, wzmacnia i pogrubia źdźbło w efekcie zapobiegając wyleganiu.

Drugą nowością jest preparat Seguris Opti – połączenie dwóch znanych już produktów, tzn. Seguris 215 SC (izopirazam + epoksykonazol) i Olympus 480 SC (azoksystrobina + chlorotalonil). Zalecana dawka preparatu pierwszego nich to 0,8 l/ha, a drugiego 1,2 l/ha. Możliwość stosowania łącznego obu preparatów jest w pszenicy ozimej i jęczmieniu ozimym. Rozwiązanie to rekomendowane jest w zabiegu w fazie BBCH 37/39 (zabieg T2) do zwalczania m.in. takich chorób, jak: septorioza paskowana liści, septorioza plew, rdza brunatna i żółta, DTR.

Do rodziny herbicydu Axial dołączy w tym sezonie Axial 50 EC One – dwuskładnikowy preparat zawierający pinoksaden i florasulam. Pinkosaden zwalcza chwasty jednoliścienne, natomiast florasulam ma zapewnić rozszerzenie spektrum zwalczanych gatunków o chwasty 2-liścienne. Preparat ten można stosować zarówno jesienią (szczególnie z dużą presją wyczyńca czy przytulii czepnej), jak i wiosną. Zarejestrowany jest w większości zbóż kłosowych – nie można go stosować w owsie siewnym, ponieważ zwalcza także owies głuchy. 

W sektorze nasiennym firma Syngenta wprowadza nową odmianę pszenicy ozimej – Delawar oraz nową odmianę jęczmienia hybrydowego – Mercurioo. Nowością w palecie odmian kukurydzy będzie odmiana SY Fenomen z nowej linii odmian Artesian  o zwiększonej odporności na warunki stresowe, zwłaszcza suszę i wysokie temperatury.

mwal

 

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. styczeń 2025 12:58