Białko to jeden z podstawowych składników pokarmowych ludzi i zwierząt. Jednak jego produkcja wymaga dużych ilości ziemi, wody i energii. Co by się stało, gdyby można było wyprodukować białko z węgla – taniego i dostępnego surowca?
To nie jest science fiction, lecz rzeczywistość. Chińscy naukowcy z Tianjin Institute of Industrial Biotechnology (TIB) pod kierownictwem profesora Wu Xina ogłosili stworzenie skutecznego procesu technologicznego otrzymywania białka w wyniku procesów chemicznych z węgla, a następnie z metanolu. To innowacyjne osiągnięcie otwiera drogę do perspektywicznego wykorzystania węgla do produkcji pasz i może zmienić sytuację w rolnictwie i przemyśle spożywczym.
Proces przekształcania wygląda nastepująco:
- węgiel najpierw przekształca się w metan,
- do metanu wprowadza się do drożdże Pichia Pastoris.
- Drożdże przekształcają metan w jednokomórkowe białko zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy i ten produkt końcowy może być stosowany jako dodatek paszowy w hodowli zwierząt.
Jak wygląda proces produkcji białka z węgla?
Jak wynika z publikacji SCMP, po zbadaniu ponad 20 tysięcy szczepów drożdży, naukowcy wybrali najbardziej obiecujący z nich – Pichia pastoris (P. pastoris). Następnie zmodyfikowali genetycznie ten szczep, aby zwiększyć jego zdolność przekształcania metanolu w białko. Zgodnie z oświadczeniami genetycznie zmodyfikowany szczep P. pastoris wytwarza imponującą ilość suchej masy komórkowej, równoważną przekształceniu 67,2% metanolu w białko, co zbliża się do wartości teoretycznej na poziomie 92%.
Zobacz także: Jak odchować jak najwięcej prosiąt? Abecadło okołoporodowe
Od początku lat 80. XX wieku badacze pracowali nad przekształcaniem metanolu w białko, ale dopiero teraz udało się osiągnąć taką efektywną reakcję, że proces stał się ekonomicznie opłacalny. To daje szansę na zwolnienia gruntów ornych i uprawiania innych produktów. Dzięki temu białko z węgla może być produkowane w dowolnych warunkach klimatycznych i w nieograniczonych ilościach, w dzień i w nocy.
Jakie są korzyści z produkcji białka z węgla?
Naukowcy już przygotowują się do masowej produkcji białka z węgla o wielkości kilku tysięcy ton. Pomimo tego, że szczegóły nie są ujawniane, badacze są przekonani, że białko z węgla może stać się częściowym zamiennikiem mączki rybnej, roślin strączkowych, aminokwasów i dodatków mineralnych w przemyśle spożywczym i hodowli zwierząt.
To odkrycie ma potencjał radykalnie zmienić metody produkcji pasz, zmniejszyć zależność od ograniczonych zasobów i dać nowe możliwości dla poprawy bezpieczeństwa żywnościowego na skalę globalnego rynku.
Mkh na podst. SCMP, UkrAgroConsult
Fot: Jajor