StoryEditor

Chiny notują wzrosty w eksporcie środków ochrony roślin, ale są obawy o rosnące ceny

Według Chińskiego Biura Statystycznego (NBS) eksport pestycydów z Chin w 2020 r. wyniósł 2,5 mln t, co oznacza wzrost o 71,2% rok do roku 2019. Gdy pandemia COVID-19 w 2020 r. uderzyła na całym świecie, dystrybutorzy i międzynarodowe firmy zaczęły intensywnie zwiększać swoje zapasy, aby dotrzymać terminu realizacji, zwłaszcza w czwartym kwartale 2020 r.
16.01.2022., 14:01h

W 2021 r. Chiny wyeksportowały za granicę około 1,87 mln ton agrochemikaliów od stycznia do września, co stanowi wzrost o 63,3% w stosunku do 2020 r.

Według raportów finansowych za III kwartał 2021 r. i półrocznych raportów niektórych międzynarodowych firm, tempo wzrostu sprzedaży osiągnęło dwucyfrową wartość. Niepokój o podwyżki cen stymulował także zakup w gospodarstwach.

Jeśli chodzi o przemysł ochrony roślin, kluczowym problemem w przyszłości będzie wzrost cen środków ochrony roślin, ze względu na rosnące koszty produkcji, a także obniżenie zużycia na ha. Przy rosnących kosztach rolnicy będą dokładnie dawkować substancje aktywne oraz szukać alternatywnych rozwiązań.

Co więcej, światowe firmy zajmujące się produkcją środków ochrony roślin będą utrzymywać marżę na takim poziomie, aby zysk wykorzystywać nadal na badania i rozwój oraz działalność operacyjną, a te koszty także rosną. Eksperci podejrzewają, że ze względu na wdrażanie w gospodarstwach rolnictwa precyzyjnego, czy środków biologicznych wykorzystanie pestycydów już w 2022 r. będzie niższe.


Rosną koszty produkcji

W Chinach od września do listopada, kiedy jest najwyższy popyt do środki ochrony roślin wstrzymano produkcję w wielu zakładach, co wpłynęło znacząco na globalną sytuację i niekiedy niedobory konkretnych substancji. Sytuacja dopiero teraz wraca do normy, zarówno w przypadku produkcji, jak i sprzedaży dystrybutorom, którzy mogą spokojnie zaplanować dostawy na nowy sezon.

Całkowita wielkość eksportu towarów z Chin od stycznia do listopada 2021 r. wzrosła o 7,61% rok do roku. Według China Containerized Freight Index (CCFI) koszt frachtu w Chinach nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, który osiągnął 3344 punkty. Rosnące koszty transportu drogą morską nieco paraliżują rynek i wielu zniechęcają do importu niewielkich ilości.

W pierwszym kwartale 2022 r. duży wpływ na sytuację globalną dotyczącą dostępności środków ochrony roślin będą miały wyniki rządowych „podwójnych kontroli”, które dotyczą ochrony środowiska. Branża obawia się paraliżu i wycofania kolejnych środków ochrony roślin

Cena glifosatu jest obecnie stabilna i wynosi około 13 USD/kg. Z drugiej strony ceny chińskich fungicydów i insektycydów utrzymują się na stabilnym poziomie.

Oprac. dkol na podst. agribusinessglobal.com/

Fot. Envanto elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 05:44