Jeszcze kilkanaście lat temu rolnicy mieli do dyspozycji ok. 2000, a pozostało niecałe 280, z czego kilkadziesiąt jest przewidzianych do kolejnej likwidacji.
Restrykcyjne przepisy UE, zgodne z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylającego dyrektywę Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG, stoją na straży bezpieczeństwa środowiska naturalnego, w tym ludzi, owadów pożytecznych, czy wód gruntowych. Unijni eksperci ds. ochrony roślin stoją na stanowisku, że poprawa bezpieczeństwa stosowania pestycydów jest dzisiaj ważniejsza, niż skuteczność ich działania.
W Polsce jest aktualnie badanych 37 nowych substancji czynnych, które mogą być dopuszczone do zaleceń IOR. W długofalowym okresie należy jednak oczekiwać wzrostu dostępności substancji pestycydowych, opartych na pożytecznych mikroorganizmach, a dalszej redukcji ich konwencjonalnych wersji.
Warto też wiedzieć, że system rejestracji ś.o.r. w UE jest dwuetapowy. Pierszy – realizowany dla całej Unii, obejmuje ocenę s.cz. pod kątem bezpieczeństwa. Drugi – wykonywany na poziome państw członkowskich, uwzględnia ocenę ś.o.r. zawierającego daną s.cz. W Polsce jednostką odpowiedzialną za dopuszczenie pestycydu do obrotu i stosowania jest MRiRW. bie