Trwa kampania wyborcza, a w niej zaostrza się spór polityczny. Nie inaczej jest teraz, a największy spór jest toczony pomiędzy 2 największymi ugrupowaniami politycznymi: Zjednoczoną Prawicą oraz koalicją Obywatelską. Politycy z tego pierwszego obozu biorą udział w wielu wydarzeniach politycznych, które nakładają się z ich pracą w ławach sejmowych lub resortach.
Opozycja zwróciła się do ministra rolnictwa Roberta Telusa z prośbą o wyjaśnienie sprawy zachowania wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego podczas zorganizowanych 19 lipca 2023 r. przez posłów Koalicji Obywatelskiej kilku konferencji prasowych, które dotyczyły wysokich zarobków w spółkach Skarbu Państwa osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością.
Czy wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski miał urlop?
- Na każdej z konferencji tego dnia pojawili się politycy Zjednoczonej Prawicy, którzy zakłócali ich przebieg, przez co utrudniali pracę posłów KO oraz zgromadzonych dziennikarzy. Był tam też wcześniej wspomniany wiceminister Janusz Kowalski. W związku z tym, że Janusz Kowalski pracuje na co dzień w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie: Czy w dniu 19 lipca 2023 r. wiceminister Janusz Kowalski przebywał na urlopie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi? – napisała w interpelacji posłanka Aleksandra Gajewska.
Zapracowany jak minister
W odpowiedzi minister R. Telus podkreślił, że czas pracy każdego ministra oraz wiceministra jest całkowicie nienormowany. Często jest to praca całodobowa, a normą jest praca przez kilkanaście godzina dziennie, w tym w dni wolne od pracy. Zadania są realizowane zarówno na miejscu w urzędzie jak i w terenie.
Szef resortu rolnictwa poinformował, że Janusz Kowalski jest Sekretarzem Stanu, Pełnomocnikiem Rządu do spraw Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich i szczegółowo opisał jego obowiązki wynikające z pełnionej funkcji.
Większość ministrów i wiceministrów wypełnia też obowiązki poselskie lub senatorskie.
wk
Fot. MRiRW
Video: WP/YouTube