Odbiorcą takich folii były wyspecjalizowane podmioty, które miały zezwolenie na zbiórkę tego typu odpadów. Odbiór, niestety jest płatny i nic w tym zakresie się nie zmieniło. Nie jest to odpad komunalny, który można oddać włącznie z odpadami plastikowymi pochodzącymi z gospodarstw domowych, a więc nie mogą trafiać do „żółtych worków”.
Odpad ten jest kategoryzowany jako odpad opakowaniowy zanieczyszczony organicznie. Nie ma możliwości przekazywania takich odpadów do gminnego systemu, który jest finansowany z deklaracji i opłat wnoszonych przez mieszkańców gminy.
Odpad jak łatwo zauważyć, należy traktować inaczej niż odpad komunalny… Zatem jak?
Do tej pory rolnicy przekazywali go do podmiotów prywatnych, lub czasami gminy o silnym charakterze rolniczym miały możliwość przekazywania takiego typu odpadu do PSZOK-ów (Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), ale to było jedynie fakultatywne rozwiązanie.
W niektórych gminach firmy prywatne biły się o takie folie, a rolnicy dostawali nawet za nie dodatkowe pieniądze… Ale te czasy się skończyły, a rolnicy rozkładają ręce, upychając folie w zakamarkach gospodarstw. Jest ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?
Nikt nie chce odbierać folii po sianokiszonkach i kiszonkach! To ogromny problem dla rolników, ale i samych gmin. Jest to odpad niechętnie zagospodarowywany przez firmy recyklingowe. Powstaje projekt ustawy, który ma wyregulować prawnie te kwestie.