Spis treści:
Kolejowy Program Dobrowolnych Nabyć
Kolejowy Program Dobrowolnych Nabyć – warunki przystąpienia
Kolej Dużych Prędkości
Chodzi o linię kolejową nr 85 na odcinku Warszawa – Łódź, która jest niezwykle ważna dla całej inwestycji spółki CPK i ma stanowić trzon „Y” – trasy z Warszawy przez Łódź do Wrocławia i Poznania. 480-kilometrowy odcinek ma być budowany etapami do 2035 roku. Aby postała wyżej wspomniana linia kolejowa nr 85, bardzo ważnym punktem są rozmowy z właścicielami nieruchomości i gruntów rolnych o odsprzedaży ich własności, co jest niezbędne do poprowadzenia linii Kolei Dużych Prędkości. Pasażerowie będą mogli z niej skorzystać dopiero w 2032 roku, czyli w czasie uruchomienia lotniska w Baranowie.
Kolejowy Program Dobrowolnych Nabyć
Właściciele nieruchomości z tego terenu już mogą zgłaszać się do Kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć, aby móc skorzystać z preferencyjnych warunków oferowanych przez spółkę CPK (podobnie jak w przypadku pozyskiwania ziemi pod Port Lotniczy). Rozmowy dotyczą ok. 150 działek i mają przynieść pozytywne zakończenie w pierwszym kwartale 2025 roku.
Przeczytaj także: Dzierżawa ziemi w woj. mazowieckim. CPK wydzierżawi grunty rolnikom. Jakie warunki?
Kolejowy Program Dobrowolnych Nabyć – warunki przystąpienia
Właściciele nieruchomości i gruntów, które kwalifikują się do Programu Dobrowolnych Nabyć, zyskują dodatkowy czas na przeprowadzkę oraz warunki dostosowane do indywidualnych potrzeb. – W tradycyjnej procedurze wywłaszczeniowej jedyną korzyścią właściciela jest to, że otrzymuje za swoją nieruchomość do 5% więcej niż jej wartość rynkowa, a także dopłatę 10000 zł do lokalu mieszkalnego. Czas na wyprowadzkę jest jednak zazwyczaj bardzo krótki, na otrzymanie środków niejednokrotnie trzeba czekać miesiącami, a w skrajnych przypadkach nawet rok (do czasu zakończenia działań administracyjnych). Właścicielom nieruchomości nabywanych w ramach KPDN przysługują również dodatkowe formy wsparcia, takie jak pomoc rzeczowa przy przeprowadzce, rekompensata z tytułu utraty zdolności kredytowej czy renta cywilna z powodu rezygnacji z działalności rolniczej – czytamy w serwisie cpk.pl. W przypadku osób, które zgodzą się na sprzedaż pod inwestycję CPK oferowane są:
- wyceny do 140 procent wartości budynku i 120 procent wartości gruntu,
- wycenę nieruchomości bez stopnia zużycia.
Źródło: cpk.pl
Fot. envato elements