Zdaniem analityków Credit Agricole w ostatnich miesiącach na rynku drobiu mamy do czynienia z utrzymującymi się silnymi ograniczeniami podażowymi, których efektem jest wzrost cen skupu drobiu.
Podaż nie nadąża za popytem
Towaru na rynku brakuje, tymczasem wraz z wygasaniem pandemii rośnie zapotrzebowanie na drób. Podaż nie nadąża za popytem, ponieważ branża drobiarska nie odbudowała jeszcze swojego potencjału produkcyjnego po stratach wyrządzonych przez ptasią grypę a jednocześnie Ukraina wstrzymała swój eksport drobiu na unijny rynek ze względu na wojnę.
„W tych warunkach mamy do czynienia z deficytem żywca i dzięki lepszej pozycji negocjacyjnej producenci drobiu mają duże możliwości przerzucania rosnących kosztów produkcji na kolejne odcinki łańcucha dostaw. Uważamy, że wpływ opisanych wyżej czynników utrzyma się w kolejnych miesiącach, co przy uwzględnieniu efektów sezonowych będzie sprzyjać utrzymywaniu się cen drobiu w trendzie wzrostowym. Warto zauważyć, że mimo wzrostu cen skupu drobiu opłacalność jego produkcji pozostaje nadal na relatywnie niskim na tle historycznym poziomie, co będzie ograniczać tempo odbudowy podaży mięsa. W konsekwencji podtrzymujemy naszą ocenę, że silniejszy spadek cen nastąpi dopiero w 2023 r.” napisali w prognozie analitycy Credit Agricole.
Jaka będzie sytuacja rynkowa?
Przez pierwsze trzy miesiące tego roku wartość polskiego eksportu drobiu (mięsa, przetworów oraz drobiu żywego) zwiększyła się o 37,1% w porównaniu z 2021 r. A trzeba pamiętać że rok temu branża zanotowała w tym okresie 7,5% spadek sprzedaży zagranice.
Cena skupu drobiu wyniosła w kwietniu 6,28 zł/kg (+54,3% r/r), a cena pasz dla drobiu ukształtowała się na poziomie 2,31 zł/kg (+40,7% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza wyniosła w kwietniu 2,72 wobec 2,48 przed rokiem, wskazując na poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym.
Uwzględniając sytuację na światowym i krajowym rynku drobiu Credit Agricole prognozuje następujące ceny skupu:
- na koniec 2022 r. - ok. 6,60 zł/kg;
- na koniec 2023 r. - ok. 5,90 zł/kg.
Dalszy wzrost cen skupu jaj
Podobnie jak w przypadku mięsa drobiowego przyczyną wzrostu cen jaj jest nasilająca się presja kosztowa związana z rosnącymi cenami pasz oraz energii, przy utrzymujących się ograniczeniach podażowych.
Cena skupu jaj klasy M w styczniu wyniosła 34,73 zł/100 sztuk (+18,2% r/r), a cena pasz dla niosek ukształtowała się na poziomie 2,03 zł/kg (+45,1% r/r).
W konsekwencji w kwietniu relacja cen 100 jaj/pasza ukształtowała się na poziomie 25,10 wobec 25,30 przed rokiem, wskazując na nieznaczne pogorszenie opłacalności produkcji jaj w ujęciu rocznym.
Prognozy do 2023 r.
Uwzględniając perspektywy sytuacji na unijnym oraz krajowym rynku jaj eksperci Credit Agricole prognozują następujące ceny skupu:
- na koniec 2023 r. - ok. 40 zł/100 sztuk jaj klasy M.
Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza cen drobiu oraz jaj jest kształtowanie się cen energii oraz pasz, a także przebieg ptasiej grypy w nowym sezonie w Europie.
wk
fot. EnvatoElements