Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Producentów Buraka (CIBE), zrzeszająca ponad 280 000 plantatorów buraka z 18 krajów Europy Zachodniej i Środkowej (15% światowej produkcji cukru) obradowała podczas 45. Kongresu odbywającego się w Gandawie (Belgia). Analizowana była sytuacja światowego sektora cukrowniczego, a także głównych problemów gospodarczych i politycznych stojących przed uprawą buraka cukrowego w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki związanej ze zniesieniem systemu kwot w Unii Europejskiej.
– Europejscy plantatorzy buraków są bardzo zaniepokojeni, gdyż wszelkie ich obawy wyrażone na poprzednim kongresie, który odbył się w roku 2015, właśnie się materializują. Załamanie cen na światowym rynku, które niedawno spadły do najniższego poziomu od sześciu lat, negatywnie wpłynęło na wyniki pierwszego roku bez kwot, po uwolnieniu produkcji w UE – podkreślił Przewodniczący CIBE, Eric Lainé.
Szef CIBE dodał, że także średnia cena rynkowa cukru w UE spadła i obecnie jest na historycznie najniższym poziomie, znacznie poniżej progu referencyjnego dla cukru. Wpływa to oczywiście na ceny buraków i dochody ...