StoryEditor

Czas na zabieg T3!

Przyszedł czas na wykonanie ostatniego zabiegu fungicydowego w pszenicy ozimej. Celem jest przede wszystkim ochrona jakości ziarna.
17.06.2015., 15:06h

Najgroźniejszymi chorobami kłosów są fuzarioza i septorioza plew. Fuzarioza powodowana jest przez kilka gatunków grzybów z rodzaju Fusarium. Warto pamiętać, że prawie wszystkie produkują mikotoksyny, które zagrażają zdrowiu ludzi i zwierząt. Fuzarioza kłosów najlepiej rozwija się w temperaturze powyżej 20oC i przy dość dużej wilgotności powietrza. W związku z tym, że na przeważającym obszarze kraju mamy suszę, presja choroby jest na razie raczej mała. Tam, gdzie w ostatnim czasie padało warto przygotować się na zabieg zwłaszcza, jeśli pszenica dobrze rokuje. Septorioza plew rozwija się w podobnych warunkach co fuzarioza. Jej rozprzestrzenianiu się sprzyja dodatkowo przekropna pogoda.

Od fazy BBCH 55, czyli kiedy widoczna jest połowa kłosa można było obserwować stan zdrowotny roślin i pogodę pod kątem występowania fuzariozy kłosów i septoriozy plew. Obecnie pszenica ozima kwitnie lub kończy kwitnienie (BBCH 61–69). W warunkach dużej wilgotności powietrza zabieg można już wykonywać, ponieważ należy się spodziewać większej presji chorób. Jeśli natomiast jest sucho, w związku z czym presja jest mniejsza, warto opóźnić zabieg do fazy dojrzałości wodnej ziarna (BBCH 71).

Należy wybierać substancję o przedłużonym działaniu utrzymującym się do trzech tygodni. Skuteczne są np. triazole działające systemicznie.

Tabela z fungicydami zarejestrowanymi do zwalczania chorób kłosa w "top agrar Polska" 5/2015.

jd, fot. Daleszyński

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 08:53