StoryEditor

Czipowane będą nie tylko psy, ale także koty

Wygląda na to, że obowiązek czipowania będzie dotyczył nie tylko wszystkich psów, ale także kotów! Każdego podwórkowego Mruczusia będzie trzeba teraz złapać i… dostarczyć weterynarzowi na czipowanie?
21.07.2017., 12:07h
Jak poinformowało nas biuro prasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, został przygotowany projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt domowych. Projekt ten został przygotowany w związku z postulatami dotyczącymi wprowadzenia obowiązkowej identyfikacji i rejestracji zwierząt domowych oraz utworzenia centralnej bazy danych zidentyfikowanych i zarejestrowanych tych zwierząt. Postulaty były wysuwane przez organizacje, których statutowym celem jest ochrona zwierząt, samorządy, parlamentarzystów oraz Najwyższą Izbę Kontroli.

Lek na bezdomność zwierząt

Utworzenie systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt domowych oraz wprowadzenie obowiązkowej identyfikacji psów i kotów za pomocą elektronicznego transpondera (czipa) jest kluczowym elementem walki z problemem bezdomności zwierząt. Na konieczność utworzenia takiego systemu wskazywała Najwyższa Izba Kontroli w swojej Informacji o wynikach kontroli zapobiegania bezdomności zwierząt (9/2016/P/16/058/LBI). Ze względu na rosnące koszty realizacji programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt o wprowadzenie obowiązkowej identyfikacji psów wnioskują również samorządy.

Baza danych

Projekt ustawy zakłada utworzenie centralnej bazy danych zidentyfikowanych i zarejestrowanych psów i kotów, wprowadzenie obowiązkowej identyfikacji i rejestracji wszystkich psów, a także kotów przekazywanych ze schronisk oraz będących przedmiotem obrotu.

Ponadto, 
w ramach realizowanych przez gminy programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, projekt zakłada wprowadzenie obowiązkowego planu znakowania psów w gminach oraz umożliwienie gminom dodatkowo wprowadzenia planu znakowania kotów.

Z uwagi jednak na złożoność problematyki zmuszającej do uregulowania problemu, konieczne jest podjęcie dodatkowych analiz.

Jak pisze resort: Mając na uwadze, że zaproponowane przepisy mają na celu kompleksowe rozwiązanie problemu bezdomności zwierząt domowych, oraz związaną z tym koniecznością dokonania analizy oceny skutków regulacji, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwróciło się do wojewodów z prośbą o przedstawienie kosztów realizacji przez gminy programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, określonych w art. 11a ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r. poz. 856, z późn. zm.).

Po uzyskaniu tychże informacji projekt zostanie przekazany pod obrady Zespołu Do Spraw Programowania Prac Rządu w celu wpisania do Wykazu prac programowych i legislacyjnych Rządu.

Jego treść zostanie udostępniona do publicznej wiadomości po uzyskaniu wpisu do Wykazu i skierowaniu do konsultacji publicznych i opiniowania.   oprac. ag
Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 08:57