StoryEditor

Czy istnieje związek między koncentracją hodowli a HPAI?

Stopień zagęszczenia produkcji nie ma bezpośredniego wpływu na wystąpienie grypy ptaków, zapewnia ministerstwo rolnictwa. Nie planuje się także wprowadzenia żadnych przepisów, które uniemożliwiałby koncentrację produkcji – taka jak występuje np. w pow. żuromińskim. W tym roku hodowcy z tytułu HPAI otrzymali odszkodowania przekraczające 0,5 mld złotych. 
15.12.2021., 09:12h

Sprawą koncentracji produkcji i jej wpływu na roznoszenie HPAI zainteresowała się posłanka Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej, która w interpelacji poselskiej zadała następujące pytanie:
„Czy zgadza się Pan Minister ze specjalistami nie związanymi ani z Inspekcją Weterynaryjną, ani z „PIWet-PIB w Puławach, którzy uważają, że żadne normy bezpieczeństwa biologicznego nie będą działać przy takiej koncentracji produkcji, jaka miała miejsce na Mazowszu w powiecie żuromińskim (pisał o tym europoseł Krzysztof Jurgiel w liście otwartym do byłego już ministra Grzegorza Pudy)?”.

Po pierwsze bioasekuracja!

W odpowiedzi MRiRw napisało, że „właściwie opracowane, skutecznie wdrożone i rygorystycznie przestrzegane zasady bioasekuracji gospodarstw w odczuwalnym stopniu niwelują potencjalny wpływ zagęszczenia i koncentracji produkcji na ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych zwierząt, w tym grypy ptaków”.

Ministerstwo rolnictwa przypomniało także, że doświadczenia z HPAI z lat poprzednich pokazują, że fakt wystąpienia choroby nie jest warunkowany stopniem zagęszczenia produkcji. Natomiast wpływ na wystąpienie choroby ma za to wiele innych szeroko opisywanych czynników, w tym również będących poza kontrolą ludzi (szlaki migracyjne dzikich ptaków, miejsca ich odpoczynku i bytowania).

Prawdziwym problem jest zwiększona koncentracja produkcji przy jednoczesnym braku zachowania zasad bioasekuracji. Takie połączenie istotnie wpływa na szybkość szerzenia się choroby.

Czy będą przepisy dekoncentracyjne? 

Nie będzie. W MRiRW podjęte zostały prace legislacyjne zmierzające do znowelizowania przepisów dotyczących zasad bioasekuracji gospodarstw utrzymujących drób oraz środków podejmowanych w związku z wystąpieniem grypy ptaków. Projektowane przepisy nie będą regulować kwestii wymogów lokalizacyjnych dla nowo powstających ferm utrzymujących drób.

Wynika z to z unijnych przepisów, które nie regulują kwestii odległości pomiędzy gospodarstwami utrzymującymi zwierzęta. W obszarach zapowietrzonych i zagrożonych wprowadza się określone zakazy, nakazy i ograniczenia, nie ma natomiast zakazu lokalizowania tam nowych przedsięwzięć – stanowi to ryzyko gospodarcze producenta wynikające z rodzaju prowadzonej działalności, co nie podlega ocenie służb weterynaryjnych.

Gigantyczne odszkodowania

W związku z wystąpieniem grypy ptaków hodowcom wypłacono kwotę 561 669 411,32 zł. Zakończono proces wypłaty wszystkich odszkodowań we wszystkich 339 ogniskach do sierpnia 2021 r. Odmowa wypłaty odszkodowań dotyczyła 39 hodowców na łączną kwotę 5 138 752,50 zł. W przypadku 4 gospodarstw, ze względu na uchybienia stwierdzone podczas dochodzenia epizootycznego, odstąpiono od przeprowadzenia szacowania.

W ogniskach HPAI uśmiercono łącznie 10 889 838 kur, 2 024 158 indyków, 1 206 644 kaczek, 194 954 gęsi i 7 900 innych ptaków, co łącznie wynosi 14 323 494 sztuk drobiu. Ponadto, w ramach uśmiercania prewencyjnego oraz w gospodarstwach uznanych za kontaktowe uśmiercono 9 221 136 sztuk drobiu w 370 gospodarstwach.

wk
fot. Sierszeńska

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 08:55