10% mocy zainstalowanej na rzecz mieszkańców gminy
Jak poinformowała w mediach społecznościowych Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, rząd przyjął właśnie autopoprawkę w sprawie ustawy wiatrakowej, w myśl której inwestor elektrowni wiatrowej będzie udostępniał co najmniej 10% mocy zainstalowanej na rzecz mieszkańców gminy w formule prosumenta wirtualnego
– To wyraźna korzyść dla lokalnych społeczności i szansa na tańszą energię elektryczną – podkreśliła.
Rząd przyjął autopoprawkę ws. ustawy wiatrakowej - inwestor el. wiatrowej będzie udostępniał co najmniej 10% mocy zainstalowanej na rzecz mieszkańców gminy w formule prosumenta wirtualnego - to wyraźna korzyść dla lokalnych społeczności i szansa na tańszą energię elektryczną.
— Anna Moskwa (@moskwa_anna) December 13, 2022
Ustawa wiatrakowa była jednym z kamieni miliowych
Wspomniana ustawa wiatrakowa – jak przypomina portal Businessinsider – jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, by z kolei uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy.
Jak donosi Polska Agencja Prasowa, w myśl nowelizacji, to lokalne społeczności będą mogły podejmować decyzje o zasadach lokalizowania nowych instalacji, mając zagwarantowane pełne bezpieczeństwo eksploatacji tej infrastruktury, a inwestorzy – co zminimalizować ma oddziaływanie na środowisko – zobligowani będą do stosowania najnowocześniejszych technologii. |
Ponadto elektrownie takie powstawać mają li tylko w oparciu o miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, a zasada 10H (zakaz stawiania instalacji w promieniu nie mniejszym od dziesięciokrotnej wysokości wiatraka od zabudowań) przestaje obowiązywać.
Wspomniany zaś przez minister Moskwę termin „prosumenta wirtualnego” to nic innego jak producent/konsument, który wytwarza energię poza miejscem, w którym ją zużywa.
źródło: PAP
fot.: Pixabay
fot.: Pixabay