Lista absurdów codziennej pracy rolnika rośnie. Mieszkańcy wsi twierdzą, że rolnik ustalając termin prac polowych powinien zdawać sobie sprawę z tego, że przeszkadza innym mieszkańcom wsi. Jednak zdarzają się różne sytuacje, na przykład nagła zmiana pogody i natychmiastowa reakcja rolnika, bo trzeba ratować plon, czy pojawiła się okazja żeby wjechać w pole, czy zebrać siano przed deszczem. To nie są wymysły i wybryki, ale praca, dzięki której konsumenci mają co włożyć do garnka. Czy naprawdę jedyną opcją, kiedy sąsiadom coś przeszkadza jest zgłoszenie sprawy na Policję? Rolnik traktowany jest jak wandal i rozbójnik, który zakłóca wiejski mir PRODUKUJĄC ŻYWNOŚĆ. Niestety mamy z tym do czynienia coraz częściej.
Czy można dostać mandat za pracę na polu po godz. 22.00?
Sytuacja, o której pisaliśmy kilka dni temu wywołała ogromne oburzenie niemieckich rolników i była szeroko opisywana w mediach, nie tylko rolniczych. Zaczęliśmy zastanawiać się czy przepisy w tym zakresie są jednoznaczne i czy może w Polsce coś w tym zakresie się zmieniło, więc warto zasięgnąć języka u naszych stróżów prawa.
Jak poinformował naszą Redakcję nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zgodnie z obowiązującym prawem, rolnik podczas żniw i pracując w polu po godzinie 22.00, powinien liczyć się z tym, że hałas wywoływany przez maszyny rolnicze, może komuś zakłócić nocy spokój, a w związku z tym taka osoba może powiadomić policję.
- Policjanci każdą sytuację oceniają indywidualnie jednak jeśli stwierdzą, że czynność ta jest wykroczeniem są obowiązani podjąć interwencje. Art. 51 Kodeksu Wykroczeń wskazuje bowiem w swojej dyspozycji o "zakłócaniu porządku lub spokoju publicznego" – wyjaśnia nadkom. Robert Opas.
Jakie kary za pracę na polu w nocy?
Komenda Główna Policji zaznacza, że zależnie od zastanej sytuacji policjanci mogą rolnika w najlepszym wypadku pouczyć, ale mogą również nałożyć mandat karny w wysokości od 20 do 3 tys. zł albo skierować sprawę do sądu.
- Przy czym zdajemy sobie sprawę, że w czasie intensywnych prac polowych rolnicy czasem zjeżdżają z pól po godzinie wskazanej przepisami – dodaje nadkom. Robert Opas. Wszystko zależy od tego jakie będzie podejście zarówno rolnika, jak i Policjanta.
Miały być zmiany w Kodeksie Wykroczeń – odrzucono projekt?
Wielokrotnie apelowano o to, aby te przepisy zostały zmienione szczególnie w przypadku żniw, nawet do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń w tym zakresie. Co się z nim dzieje?
Marszałek Sejmu 7 marca 2024 r. skierował powyższy projekt ustawy do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach w celu rozpatrzenia. Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach po rozpatrzeniu tego projektu ustawy na posiedzeniu w dniu 26 września 2024 r. podała informację, że Sejm projekt odrzucił. Więc nici z zabezpieczenia przed mandatami prac nocnych naszych rolników.
Praca rolnika w niedzielę
Teoretycznie niedziele i święta powinny być dniami wolnymi od pracy, ale każdy wie jak wygląda praca rolnika – "świątek, piątek czy niedziela". W większości przypadków rolnicy starają się wstrzymywać prace w ten dzień tygodnia, gdyż należy "Dzień święty święcić". Jednak zwierzęta jeść muszą, a niektóre prace po prostu trzeba wykonać, pojawia się pytanie, jak to właściwie wygląda w przepisach.
Praca w niedziele i święta może być wykonywana tylko w określonych sytuacjach, a poszczególne przypadki reguluje Kodeks pracy i art. 15110. Praca w niedziele i święta jest dopuszczalna m.in.: w ośmiu przypadkach, wśród których w Kodeksie wymieniono rolnictwo i hodowlę. Więc rolnicy nie powinni być za to karani, chyba, że wyruszą w niedzielę po 22.00 kosić kukurydzę tuż pod płotem uprzejmej sąsiadki.
A na koniec "pół żartem – pół serio" – wiersz o nierolniczych mieszkańcach wsi autorstwa Marcina Tomaszewskiego opublikowany na niedawno powstałej stronie internetowej Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników. Świetnie oddaje specyfikę konfliktów na wsi.
"Gdy wprowadzisz się do wioski
To podziwiasz świat beztroski
Cisza spokój pięknie drzewa
Ptaszka który sobie śpiewa
Lecz gdy rano kogut pieje
Myślisz sobie co się dzieje
Kaczka kwacze cielak beczy
Krowa ryczy kura skrzeczy
Aż od rana do wieczora
Sąsiad swoje pole ora
Kombajn brzęczy kurzem pruszy
Od hałasu bolą uszy
Świnka śmierdzi gnojowicą
W błocie czasem jest ulica
Przecież rolnik tak nie może
Warczeć o wieczornej porze
Miał być spokój nocna cisza
A tu nawet piszczy mysza
Kiedy w swym zdenerwowaniu
Myślisz o jakimś działaniu
Spójrz w lodówce i na stole
Masz co dało tobie pole
Zrozum nasz nowy sąsiedzie
Jak na wsi się życie wiedzie"
oprac. dkol na podst. Kodeks Pracy/Komenda Główna Policji/oopr.pl