Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zaapelował do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o nowelizację ustawy i przyznanie prawa do dodatku do emerytury dla osób, które pełniły funkcję sołtysa przez wiele lat do 1990 r.
Sołtysi, którym przysługuje dodatek 300 zł do emerytury
W odpowiedzi MRiRW zwróciło uwagę, że z zapisów ustawy dotyczących kwestii wypłaty świadczenia w wysokości 300 zł wynika, że mogą się o nie ubiegać osoby, które:
- pełniły funkcję sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez okres co najmniej dwóch kadencji, nie mniej niż przez 8 lat,
- osiągnęły wiek:
- kobiety – 60 lat,
- mężczyźni – 65 lat.
W przypadku osób, które pełniły funkcję sołtysa przed dniem wejścia w życie ustawy z 8 marca 1990 r. do wymaganego okresu będzie wliczany również ten sprzed lat 90., jeśli w późniejszych latach sołtysowały na podstawie ustawy z 1990 r.
Co w przypadku sołtysów sprzed 1990 r.?
To oznacza, że nie wszyscy sołtysi, którzy sprawowali swoją funkcję przed rokiem 1990, zostali wykluczeni z przyznania świadczenia. Nowe przepisy uprawniają do dodatku również osoby, które pełniły funkcję sołtysa przed rokiem 1990, a następnie zostały wybrane przez wieś na kolejną kadencję po roku 1989, jednak warunkiem koniecznym do spełnienia jest działanie na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
Ustawa jest na tyle istotna, że to w roku 1990 została wprowadzona reforma administracji publicznej, w ramach której przywrócono samorząd terytorialny i wprowadzono nowe jednostki samorządu terytorialnego na poziomie gminy.
Nie każdy sołtys otrzyma dodatek do emerytury, bo ci, którzy pełnili swoją funkcję do roku 1989 i nie zostali już później wybrani, nawet jeśli okres sprawowania funkcji się zgadza, nie będą mogli liczyć na wypłatę świadczenia. MRiRW podkreśla jednak, że ma na uwadze zdanie sołtysów i prowadzi analizy przepisów mające na celu ich znowelizowanie w taki sposób, by wszyscy byli z nich zadowoleni.
jcz, oprac. al