StoryEditor

Czy to próba przywrócenia instytucji parobka na polskiej wsi?

Organizacje producentów owoców i warzyw są oburzone stanowiskiem NSZZ „Solidarność”, która chce likwidacji wprowadzonej w tym roku przez rząd umowy o pomocniku rolnika przy zbiorach. Zdaniem „Solidarności” jest to łamanie przepisów i próba przywrócenia instytucji parobka na polskiej wsi. Ale podobne wątpliwości ma też Rzecznik Praw Obywatelskich.  
04.09.2018., 12:09h
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” podjęło już decyzję o złożeniu do Komisji Europejskiej skargi w sprawie ustawy, która stworzyła możliwość zatrudnienia pomocnika rolnika przy zbiorach. W uzasadnieniu skargi Piotr Duda szef NSZZ Solidarność napisał: To nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej, która nie jest zatrudnieniem w ramach kodeksu pracy i nie obejmują jej regulacje dot. zasad BHP, takich jak np. minimalnego odpoczynku, dźwigania, kontaktu z pestycydami, środków ochrony indywidualnej. Zdaniem Solidarności, jest to złamaniem Dyrektywy 89/391/EWG mówiącej o obowiązkach państwa wobec bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy. – Wyczerpaliśmy wszelkie możliwości krajowe przeciwstawienia się tej groźnej i niedopuszczalnej regulacji, która de facto przywraca w Polsce parobków – powiedział Piotr Duda zapowiadając skargę w Brukseli.
Reakcja rolników
Ale takiej reakcji rolników pracownicza „Solidarność” raczej się nie spodziewała. Organizacje producentów warzyw i owoców. Pan Piotr Duda, zakłamany „obrońca uciśnionych” martwi się o przestrzeganie przepisów BHP przy pomocy przy zbiorach, nie interesując się zupełnie losem rolnika, sadownika, czy ogrodnika, pozbawionych jakichkolwiek pracowniczych przywilejów, takich jak: urlop wypoczynkowy, wolny koniec tygodnia, ośmiogodzinny dzień pracy, czy – podkreślane przez Piotra Dudę - dźwiganie ciężarów. Być może pan Piotr Duda nie wie, jak wygląda praca na wsi, a może udaje, że nie wie. To szczyty hipokryzji i wielki skandal – napisał w liście otwartym Zarząd Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

Zdaniem plantatorów papryki powrót do rozwiązań postulowanych przez NSZZ Solidarność doprowadzi do likwidacji z Polski plantacji wymagające dużej ilości pracy ręcznej, tak jak to się stało w wielu państwach Zachodu. Zniknie wtedy źródło utrzymania dla wielu rodzin nie tylko na wsi, powiększy się liczba bezrobotnych, poszukujących pracy – w konsekwencji doprowadzi to do spadku wynagrodzeń.

Jest jeszcze czas, by uniknąć wykopanego kolejnego podziału między wsią, a miastem, podsyconego na nowo skargą złożoną przez NSZZ SOLIDARNOŚĆ do Komisji Europejskiej. Tak naprawdę nie powinno być między nami sprzeczności interesów. Wieś chce opłacalnie i w miarę tanio produkować, a miasto – tanio kupować żywność. Burzenie osiągniętych kompromisów i umiędzynarodowianie tego, jest właśnie w interesie tych, którzy z Brukseli i z Polski, chcą zaszkodzić Polsce i Polakom – napisali członkowie Zrzeszenia Producentów Papryki RP.
Wątpliwości rzecznika praw obywatelskich
Wprawdzie rolnicy nowych przepisów bronią, ale wątpliwości do nich wyrażał już wcześniej m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, który w swojej opinii napisał, że zasady zatrudniania w gospodarstwach rolnych przy pracach pomocniczych w okresie spiętrzenia prac przy zbiorze warzyw i owoców wymagały uregulowania, bo prace te często były bowiem wykonywane „na czarno” lub na podstawie umów o dzieło, które nie były oskładkowane. Jednak w ocenie RPO nowe przepisy nie zapewniają jednak należytej ochrony takim pracownikom.

Rzecznik wskazał, że w tej sytuacji składka na ubezpieczenie społeczne nie dotyczy wszystkich rodzajów ryzyka, lecz tylko ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego. Z tytułu tego ubezpieczenia przysługiwać będzie tylko jeden rodzaj świadczenia - jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej.

Ponadto do umowy o pomoc przy zbiorach nie są stosowane przepisy o minimalnej stawce godzinowej. Zdaniem RPO brak takich zapisów prowadzi do zróżnicowania prawa do minimalnego wynagrodzenia, co rodzi wątpliwości konstytucyjne.   wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 19:37