StoryEditor

Czy trzeba likwidować kasę fiskalną?

Nasi Czytelnicy wciąż pytają o interpretacje przepisów w związku z VAT.
26.11.2015., 10:11h

Rolnik pyta: Jestem podatnikiem VAT od 2007 roku. Założyłem kasę fiskalną w związku ze sprzedażą zboża dla kurników, które wtedy miały status rolnika ryczałtowego, a także w związku ze sprzedażą na rzecz osób fizycznych wycofanych maszyn i ciągników. W kolejnych latach moi odbiorcy przechodzili na VAT i od 2 lat nie mam już ani jednej sprzedaży detalicznej zaewidencjonowanej na kasie, a obecnie nie ma nawet obowiązku użycia kasy przy sprzedaży z gospodarstwa środków trwałych. Czy w tej sytuacji mogę zrezygnować z kasy fiskalnej?

Odpowiedź: Możliwość taka istnieje, jednak nie bez pewnych ograniczeń – potocznie funkcjonuje zaś pogląd, że raz zainstalowana kasa fiskalna towarzyszy podatnikowi do końca – tłumaczy Roman Włodarz. Można tutaj wyróżnić dwie formy rezygnacji z kasy fiskalnej:
Definitywna rezygnacja – od strony formalnej rezygnacja z kasy wymaga oświadczenia na piśmie do naczelnika właściwego US, a także dokonania odczytu modułu pamięci kasy w obecności uprawnionego pracownika US. Dokumentację z tego odczytu należy przechowywać przez okres przedawnienia. Po takim odczycie kasę najlepiej sprzedać na fakturę VAT, np. na części. Należy pamiętać, że jeśli przy nabyciu tej kasy podatnik uzyskał ulgę (max. 700 zł i nie więcej niż 90% ceny netto), to „rezygnacja” z kasy przed upływem 3 lat skutkuje koniecznością zwrotu tej ulgi,

„Zawieszenie” używania kasy, zakładające dokonywanie w przyszłości sprzedaży, która obowiązkowo powinna być zaewidencjonowana na kasie – w takim przypadku także należy złożyć oświadczenie do US, ale kasy fizycznie nie likwidujemy, nie mamy oczywiście obowiązku sporządzać „zerowych” raportów fiskalnych; formalnie taką kasę należy serwisować (co 2 lata), aczkolwiek w tej kwestii rozbieżne interpretacje podatkowe; zasady zwrotu ulgi na zakup kasy pozostają bez zmian,

Wg licznych interpretacji podatkowych, po likwidacji kasy lub jej „zawieszeniu” już pierwsza sprzedaż na rzecz osoby fizycznej lub rolnika ryczałtowego powoduje konieczność rejestracji na kasie – nie obowiązuje limit 20 tys. zł wartości sprzedaży na rzecz tych osób. Biorąc pod uwagę brak utrwalonych interpretacji na ten temat, zalecamy przed „rezygnacją” z kasy wystąpienie o jednolitą interpretację.

Zapraszamy na warsztaty VAT. Już niedługo rusza pierwsza tura seminariów VAT dla naszych Czytelników. 9 grudnia  w Koźminie Wlkp., 10 grudnia w Minikowie k. Bydgoszczy. Prowadzenie: Roman Włodarz – prezes Śląskiej Izby Rolniczej.

ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY VAT

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. styczeń 2025 18:37