StoryEditor

Czy wapno jest lekiem na... suszę? Szkolenie w woj. dolnośląskim

Niestety cały czas wskaźniki pH gleb w Polsce są niezadowalające. Ze względów klimatycznych i genetycznych nasze gleby należą do jednych z najłatwiej zakwaszających się na świecie. Do tego dochodzą lata zaniedbań w wapnowaniu oraz kuriozalne opinie pseudoekologów, że wapnowanie nie jest czynnością proekologiczną i wycofanie funduszy ochrony środowiska z dofinansowania wapnowania gleb. A tymczasem wapnowanie w swojej długiej perspektywie zapobiega suszy a nawet niweluje skutkom powodzi.
20.04.2016., 13:04h

Jak to się dzieje? Otóż okazuje się że uregulowane pH wpływa na wzrost ilości materii organicznej w glebie. Materia organiczna, to jeden z najlepszych magazynów wody i składników mineralnych. Jeżeli woda zatrzymywane jest w glebie, to przejściowe braki opadów nie grożą spadkiem plonów. Ponadto w razie częstych ulewnych deszczy materia zatrzymuje wodę, która wolniej lub w ogóle nie dostaje się do cieków wodnych i stabilizowane są poziomy wód w rzekach.

W jaki natomiast sposób wapnować aby budować zwartość próchnicy w glebie? Będzie o tym można się przekonać i poznać nie tylko teoretyczne podstawy już 15 czerwca 2016 r. na specjalnie organizowanym szkoleniu:

„Budowa materii organicznej w glebie w oparciu innowacyjne metody agrotechniczne —
 — zalecenia dla praktyki rolniczej”

Szkolenie odbędzie się w miejscowości Konary (woj dolnośląskie, 23 km od Strzelina). Organizatorem jest Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. I choć szkolenie ma miejsce na terenie Dolnego Śląska, to organizowany jest przejazd dla rolników z Małopolski. Wyjazd z miejscowości Brzesko w dniu 15 czerwca 2016 r. około godziny 5:30.   Następnie autobus zatrzyma się w Krakowie gdzie można będzie dołączyć do grupy (przystanek w miejscu, gdzie będzie możliwe pozostawienie samochodu — parking). Z parkingu  nastąpi przejazd do miejscowości Konary, gdzie odbędzie się szkolenie.
Ramowy program szkolenia

  • 10.00 Wprowadzenie w tematykę wdrażania innowacji w nowym okresie programowania.  Mgr Jan Boczkowski, Kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Ekonomiki i Wdrażania Innowacji MODR w Karniowicach.
  • 10.30 Racjonalne wykorzystanie resztek pożniwnych czyli jak wykorzystać mikroorganizmy glebowe. Prof. dr hab. Stanisław J. Pietr, UP we Wrocławiu.
  • 11.45 Produkty zawierające mikroorganizmy: skuteczność, bezpieczeństwo i odpowiedzialność producenta, w zależności od sposobu wprowadzania do obrotu. Prof. dr hab. Ewa Matyjaszczyk, Instytut Ochrony Roślin PIB w Poznaniu.
  • 12.45 Nowe technologie wapnowania gleb. Jarosław Kuźmiński, Prezes Grupy Producentów Zbóż „PAKROL”.
  • 14.15 Prezentacja maszyny do rozsiewania wapna pylistego na polach Grupy Zbóż „PAKROL” oraz dyskusja. 

W ramach szkolenia przedstawione zostaną innowacyjne i kompleksowe rozwiązania w zakresie usług agrotechnicznych obejmujące system dystrybucji (transport wapna autocysternami bezpośrednio na pole) oraz wysiew rozsiewaczem wapna, wyposażonym w specjalną belkę do rozsiewu nawozów pylistych. Doświadczenia wykazują, że precyzyjne wapnowanie przyczynia się do szybszego o około 2–3 miesiące rozkładu resztek pożniwnych oraz następuje skuteczniejsze ograniczenie erozji gleby poprzez agregację koloidów.
W wykładzie prof. S. J. Pietra zostaną przedstawione wyniki badań i praktyczne zalecenia zastosowania wapna nawozowego celem przyspieszenia procesów mineralizacji słomy i ograniczenia niekorzystnego oddziaływania na glebę produktów jej rozkładu. Prof. E. Matyjaszczyk omówi zasady prawne i praktykę stosowania mikroorganizmów w agrotechnice roślin uprawnych.
W drugiej części (praktycznej) przeprowadzony zostanie pokaz maszyn do precyzyjnego rozsiewania wapna pylistego oraz odbędzie się dyskusja na temat praktycznego korzystania z kompleksowej usługi wapnowania przez małopolskich rolników.
Są jeszcze ostatnie wolne miejsca.  Zgłoszenia przyjmowane są e-mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczne pod numerem telefonu 14-663-01-83.

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. styczeń 2025 05:39