Uprzejmie informuję, iż podtrzymuję negatywne stanowisko Ministra Finansów do projektowanej zmiany sposobu ustalania czynszu dzierżawnego. Wyrażam pogląd, uwzględniając obecną jak i ostatnią zmianę w zakresie wyliczania kwoty czynszu dzierżawnego, o celowości dokonania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi analizy tego zagadnienia pod kątem wypracowania bardziej uniwersalnego sposobu wyliczania czynszu, bez konieczności wprowadzania doraźnych zmian – napisał wiceminister finansów Paweł Karbownik do Mariusza Skowrońskiego, sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów.
Jakie zastrzeżenia ma Ministerstwo Finansów?
Zdaniem ministerstwa finansów, projektowana zmiana ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, w zakresie sposobu ustalania czynszu dzierżawnego, wywiera negatywny wpływ w postaci zmniejszenia dochodów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa – ZWRSP.
W 2024 r. są one szacowane na 204 mln zł, a łącznie na lata 2024-2026 na 417 mln zł. MF podkreśla, że nadal nie została wyjaśniona kwestia, jak zmiana będzie miała również wpływ na dochody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz Funduszu Rekompensacyjnego (FR) a przede wszystkim na planowane dochody budżetu państwa z tytułu nadwyżki środków. Z Oceny Skutków Regulacji (OSR) do projektu ustawy wynika, że źródłem ich sfinansowania ma być ZWRSP. Dlatego zdaniem MF zapis należy przeredagować – ponieważ skutkiem będą zmniejszone dochody.
W całym kraju jest ponad 68 tys. czynnych umów dzierżawy na powierzchnię ponad 1 mln ha.
Zmiany w trakcie roku finansowego
Ministerstwo finansów zauważyło także, że projektowane zmiany są wprowadzane w trakcie roku budżetowego i będą miały wpływ na dane wykazane w planie finansowym ZWRSP na rok 2024.
Tymczasem MRiRW nadal nie przedstawiło w załączeniu projektu planu finansowego uwzględniającego zmniejszone dochody ZWRSP – oraz ewentualnie KOWR i FR – jeżeli zmiana będzie miała wpływ również na te podmioty, co jest istotne w celu zweryfikowania możliwości finansowych tych jednostek.
Jakie zmiany chciało wprowadzić MRiRW?
Najpierw w lipcu 2023 r. zaproponowano, aby należność z tytułu czynszu dzierżawnego za nieruchomości wchodzące w skład Zasobu, określonego w umowie jako równowartość pieniężna odpowiedniej ilości pszenicy, ustalana była na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za jedenaście kwartałów poprzedzających termin płatności czynszu
Potem w związku ze spadającymi cenami zbóż zaproponowano kolejną zmianę.
Wychodząc naprzeciw temu problemowi proponuje się, aby jeżeli jest to korzystniejsze dla dzierżawcy, w latach 2024 – 2026, równowartość pieniężna odpowiedniej ilości pszenicy ustalana była na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w danym półroczu, a więc w sposób obowiązujący przed dniem 1 stycznia 2024 r. - napisano w uzasadnieniu projektu.