Wyższy próg - większa dostępność środków
Już od dzisiaj, 1 lipca 2021 r., zostaje podwyższony próg dochodowy uprawniający do ubiegania się o wyższy poziom dofinansowania. W praktyce:- dla gospodarstw jednoosobowych próg zwiększa się o 229 zł do 2189 złotych (przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę)
- dla gospodarstw wieloosobowych próg wzrośnie o 164 zł do 1564 złotych (przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę).
Koniec dotacji na kotły węglowe
Tylko do końca tego roku - a więc do 31 grudnia 2021 r. - można ubiegać się o dofinansowanie kotła na węgiel w ramach programu. To oznacza, że zarówno złożenie wniosku, zakup kotła, wystawienie faktury za kocioł i montaż musi odbyć się do 31 grudnia. Te warunki nie dotyczą wniosków złożonych przed 1 lipca 2021 r., czyli datą wejścia zmian w życie.Lepsze warunki dla wyższego standardu
Podczas gdy kotły węglowe zostają usunięte z listy urządzeń kwalifikowanych do dotacji, zwiększy się wsparcie na zakup i montaż kotłów na pellet o podwyższonym standardzie:- w podstawowym dofinansowaniu do 9 tysięcy złotych (nie więcej niż 45% poniesionych kosztów)
- w podwyższonym dofinansowaniu do 12 tysięcy złotych (nie więcej niż 60% poniesionych kosztów).
Kredyt “Czyste Powietrze” już w lipcu!
Jeszcze w tym miesiącu ma ruszyć ścieżka bankowa, czyli wnioski o dofinansowanie na częściową spłatę kredytu. W jakich bankach będzie można ubiegać się o Kredyt Czyste Powietrze, dowiemy się już niedługo na stronie internetowej programu.
Co istotne, zmienia się część warunków dotacji dla ścieżki bankowej względem zwykłej ścieżki:
- rozpoczęcie wymiany: od daty złożenia wniosku (w przypadku zwykłej ścieżki w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest to do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku);
- realizacja wymiany: 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku (w WFOŚiGW okres ten wynosi 30 miesięcy);
- rozliczenie wniosku: bank rozlicza całość po zakończeniu przedsięwzięcia (WFOŚiGW rozlicza wniosek maksymalnie w 3 częściach).
Zmodernizowane 3 miliony domów
Jak wskazuje Czyste Powietrze, z dofinansowania skorzystało już 3 miliony mieszkań i domów. To poprawia nie tylko efektywność energetyczną i ograniczenie zużycia energii końcowej o 37 milionów MWh/rok, ale zmniejsza emisję pyłów, benzopirenu i dwutlenku węgla. NFOŚiGW ma w planach także uruchomienie pożyczek dla gmin, co ma uzupełnić program finansowania właścicieli domów.
Szczegóły, gdzie pobrać i jak złożyć wniosek (także elektronicznie!) znajdziecie na stronie programu. Budżet dotacji to 63,3 miliardy złotych, a budżet przewidziany dla ścieżki bankowej to 40 miliardów złotych.
Poprawa jakości powietrza to priorytet, także na polskiej wsi. Warto przemyśleć wymianę źródła ciepła na takie, które pomoże oddychać czystym powietrzem.
oprac. al na podst. czystepowietrze.gov.pl
fot. Pixabay