StoryEditor

Czyste Powietrze na topie

Prezentacja zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem i wymiana międzynarodowych doświadczeń w zakresie ochrony środowiska, to główne cele odbywających się w Poznaniu targów Pol-Eco System. Sporo uwagi poświęca się walce ze smogiem.
23.10.2018., 15:10h
Ochrona powietrza była głównym tematem konferencji prasowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Powiało optymizmem, bo są już pierwsze rezultaty walki ze smogiem. Jak informuje wiceprezes Funduszu Anna Król w ramach ogłoszonego w połowie września 2018 r. programu NFOŚiGW „Czyste Powietrze” złożono już 7,5 tys. wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Ponadto w programie zarejestrowało się już ponad 47 tys. potencjalnych beneficjentów programu. To efekt wielu informacyjno-edukacyjnych w gminach i konsultacji w punktach obsługi klienta. Dodajmy, że program „Czyste Powietrze”,  który jest wdrażany we współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz Bankiem Ochrony Środowiska dysponuje budżetem 103 mld zł. 

Inwestycje z Funduszem
Spotkanie z mediami było tez okazją do podsumowania niemal 30 lat współpracy NFOŚiGW z wojewódzkimi funduszami i Bankiem Ochrony Środowiska w ramach inwestycji proekologicznych. Prezes Zarządu NFOŚiGW Kazimierz Kujda zwrócił uwagę, że od 1989 roku w Polsce zawarto już ponad 30 tysięcy umów w obszarze zagospodarowywania odpadów oraz ochrony powietrza i klimatu. NFOŚiGW dofinansował budowę lub modernizację ponad 1600 oczyszczalni ścieków oraz 83 tys. km kanalizacji, a także budowę 7 spalarni odpadów o wydajności 1,1 mln ton na rok oraz zwiększenie masy odpadów poddanych odzyskowi (w tym recyklingowi) na poziomie 5,4 mln ton rocznie. Dzięki przyznanym przez lata dofinansowaniom, udało się zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery (np. ograniczono emisję CO2 o blisko 15 mln ton na rok) oraz zwiększyć efektywność energetyczną w ponad 4 tys. budynków użyteczności publicznej, które poddano termomodernizacji. To rezultat rozdysponowanych przez te lata za pośrednictwem NFOŚiGW dotacji i preferencyjnych pożyczek z unijnych i krajowych środków. Warto podkreślić, że obecnie, dzięki zaangażowanym funduszom z UE, w Polsce jest realizowanych ponad 4 tys. kontaktów budowlanych. 

Pol-Eco System

Trwająca od 23 do 25 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wystawa Pol-Eco System skupia wszystkich tych, którzy troszczą się o środowisko naturalne, a zrównoważony rozwój to nie tylko biznes, ale również główna wartość działania firmy czy gospodarstwa domowego. W targach uczestniczą samorządy, administracja publiczna, dysponenci funduszy, firmy działające w zakresie gospodarki komunalnej, przedstawiciele sektora wodno-ściekowego, energetyki i ciepłownictwa, przedsiębiorstwa i inwestorzy z branży OZE, budownictwa i innych branż, także rolnictwa.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. styczeń 2025 19:58