StoryEditor

Debata przedwyborcza bez rolnictwa

We wtorkowy wieczór w siedzibie Telewizji Polskiej SA w Warszawie odbyła się debata przedwyborcza przedstawicieli ośmiu ogólnopolskich komitetów wyborczych, zorganizowana wspólnie przez TVP 1, Polsat i TVN. Dyskutowano o wielu sprawach, ale ewidentnie pominięto zagadnienia związane z rolnictwem.
21.10.2015., 13:10h

W studio na Woronicza pojawili się liderzy ośmiu komitetów wyborczych zarejestrowanych we wszystkich okręgach wyborczych w kraju, czyli:

  • Ewa Kopacz (Platforma Obywatelska),
  • Janusz Korwin-Mikke (KORWiN),
  • Paweł Kukiz (KUKIZ‘15),
  • Janusz Piechociński (Polskie Stronnictwo Ludowe),
  • Adrian Zandberg (Partia Razem),
  • Barbara Nowacka (Zjednoczona Lewica),
  • Ryszard Petru (.Nowoczesna Ryszarda Petru),
  • Beata Szydło (Prawo i Sprawiedliwość).

O rolnikach wspomniano zaledwie dwa razy. Ryszard Petru pytany o kwestie emerytur Polaków powiedział, że jest za zniesieniem dotychczasowych przywilejów emerytalnych.

– Jeżeli ktoś zaczął oszczędzać w KRUS-ie, to my nie chcemy mu tego zabrać, ale proponujemy prostą zasadę: Rolnik, który rozpocznie pracę w 2016 roku nie będzie płacił składki do KRUS tylko do ZUS, tak jak pielęgniarka – mówił Petru.

Po raz drugi o rolnikach wspomniano przy okazji dyskusji o finansach i gospodarce. Paweł Kukiz w swojej wypowiedzi wytknął rządzącym z PO i PSL, że przez ich działania w polityce zagranicznej polscy rolnicy tracą dochody na wprowadzeniu rosyjskiego embarga.

Poza dwoma przytoczonymi wyżej przykładami o rolnictwie i problemach rolników nie wspomniano. To wyraźnie pokazuje jak bardzo nasi politycy nie są zainteresowani sektorem rolnym i mieszkańcami wsi. Według danych ARiMR w Polsce wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich składa 1 mln 355 tys. osób. Nawet przyjmując, że część z tych wnioskodawców nie prowadzi gospodarstw, lecz jedynie posiada ziemię i korzysta z dopłat, to rolnicy wraz ze swoimi rodzinami stanowią i tak sporą część polskiego społeczeństwa. Ale we wczorajszej debacie nader często z ust polityków padało hasło "PKB" jako klucz do krajowego dobrobytu. Idąc tym tropem polskie rolnictwo, wytwarzające według oficjalnych danych  "tylko" 3% Produktu Krajowego Brutto, nie jest zatem dla liderów partyjnych ważne.

Polityków podczas wczorajszej debaty przepytywali: Diana Rudnik (TVP 1), Jarosław Gugała (Polsat) oraz Grzegorz Kajdanowicz (TVN).
bcz

Fot. Screen TVP1

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 22:39