StoryEditor

Decyzja KE w sprawie importu produktów rolnych z Ukrainy lada dzień. Niemieccy politycy zwiększają presję na Brukselę

Manfred Weber, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej oraz inni niemieccy politycy związani z rolnictwem apelują do Komisji Europejskiej w sprawie eksportu zboża z Ukrainy. Jakie stawiają argumenty?
29.01.2024., 12:00h

Nadal istnieją obawy, że Komisja Europejska może w tym tygodniu przedłużyć zwolnienia celne dla ukraińskiego importu. Czołowi politycy EPL naciskają na uruchomienie "środków ochronnych" dla unijnych rolników.

W liście do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, politycy Europejskiej Partii Ludowej (EPL) wypowiedzieli się przeciwko "kontynuacji zwolnienia celnego dla ukraińskich towarów".

Sygnatariuszem tego dokumentu jest również Norbert Lins, przewodniczący Komisji Rolnictwa w Parlamencie Europejskim. W liście do von der Leyen politycy EPL wzywają do "pewnych dostosowań i zabezpieczeń", aby chronić w szczególności rolników UE.

KE podejmie decyzję w tym tygodniu

W czerwcu 2022 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o zniesieniu prawie wszystkich ceł importowych na ukraińskie towary. Była to odpowiedź na agresywną rosyjską wojnę i wynikające z niej ograniczenia w eksporcie, na przykład przy pomocy statków przez Morze Czarne.

Obserwatorzy Komisji Europejskiej zakładają, że Komisja podejmie w tym tygodniu decyzję o dalszym zwolnieniu importu z Ukrainy z ceł importowych.

image

Polska zagrożona tanimi produktami rolnymi z Ukrainy. KE nie chce przywrócić taryf celnych

Szczególnie dotknięte rynki drobiu, jaj i cukru

"Rolnicy i producenci w szczególności w sektorach drobiu, cukru i jaj zmagają się ze znacznym wzrostem importu z Ukrainy" - napisali rolnicy z EPL do von der Leyen. Jeśli ta sytuacja się utrzyma, będzie to "zagrożenie dla stabilności tych sektorów".

EPL proponuje alternatywy dla importu

W przypadku wrażliwych towarów rolnych EPL proponuje na przykład ograniczenie importu produktów do UE i aktywne przekierowywanie ich do krajów trzecich.

Tak zwane kontyngenty taryfowe, czyli górne limity bezcłowego importu, były wielokrotnie omawiane w Brukseli. Jeśli import osiągnie określone wartości progowe, wyższe cła mają zastosowanie do dalszego importu odpowiednich grup produktów. Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski niedawno zaproponował taki system celny.

image

Import z Ukrainy: unijni ministrowie rolnictwa podzieleni w sprawie towarów rolnych

Lins: Zmniejszyć wpływ Rosji na kraje trzecie

Norbert Lins (CDU/EPL), przewodniczący Komisji Rolnictwa w Parlamencie Europejskim, powiedział w poniedziałek rano, że żądanie to dotyczy ochrony unijnych rolników. "Ale widzimy również, że Rosja przejmuje coraz więcej ukraińskiego eksportu do krajów trzecich".

To z kolei prowadzi do coraz większej zależności wielu krajów trzecich od Rosji. W rezultacie rosną rosyjskie wpływy w tych regionach. To pokazuje "geopolityczny wymiar" ukraińskiego eksportu, powiedział Lins.

Konstantin Kockerols

Konstantin Kockerols
Autor Artykułu:Konstantin Kockerols

Wspólna Polityka Rolna

Korespondent top agrar w Brukseli

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 17:46