StoryEditor

Diagnoza dla polskich gospodarstw rolnych cz. 2

Oto druga część diagnozy dla polskiego rolnictwa autorstwa prof. Józwiaka z IERIGŻ.
03.05.2016., 10:05h

Prognozy długoterminowe sporządzone w FAO i OECD wskazują, że popyt na żywność nie będzie zaspokojony w skali świata w perspektywie 2025 roku, co oznacza korzystne  warunki cenowe dla rozwijania polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych, podobnie jak to było dotąd począwszy od 2003 roku.  Przyszłość jaka się rysuje zmieni jednak,  lub może zmienić, inne warunki gospodarowania w rolnictwie. Chodzi o warunki trojakiego rodzaju.

  • Od lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku notuje się w Europie nasilone występowanie zjawisk ekstremalnych: powodzi, huraganów  i susz na dużych obszarach. W Polsce  dokuczliwe są zwłaszcza susze, a  zjawisko to dostrzeżono już w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy zaczęto mówić i pisać o „stepowieniu Wielkopolski”. Skutki występowania susz oceniono badając 1716 gospodarstw z glebami jakości poniżej średniej w latach 2006-2013. Część z nich  funkcjonowała w gminach, gdzie susza wystąpiła co najmniej siedmiokrotnie w tym ośmioletnim okresie. Dochody tych gospodarstw były  o 25,3% mniejsze niż w gospodarstwach z gmin pozostałych. Negatywne skutki susz są zatem ewidentne, a obecnie obowiązujący system ...
Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. grudzień 2024 03:02