Tak jak zapowiedziała w swoim orędziu o stanie Unii Europejskiej w 2023 r., przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zainicjowała dziś „Dialog strategiczny w sprawie przyszłości rolnictwa”. Jest to nowe forum, którego zadaniem będzie kształtowanie wspólnej wizji przyszłości rolnictwa i systemu żywnościowego UE.
Nadszedł czas, by wypracować nowy konsensus w sprawie żywności i rolnictwa wśród rolników, społeczności wiejskich i wszystkich innych podmiotów w łańcuchu rolno-spożywczym UE. Rolnicy i przemysł spożywczy w UE zapewniają naszym obywatelom zdrową żywność wysokiej jakości i wnoszą istotny wkład w naszą gospodarkę, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Podejmują również ogromne wysiłki, aby przyczynić się do naszej zbiorowej transformacji ekologicznej i cyfrowej. Jednocześnie jednak stoją przed wieloma wyzwaniami, począwszy od zmiany klimatu, aż po inflację, a skończywszy na niestabilnych skutkach rynkowych. Dzięki temu dialogowi strategicznemu tworzymy forum, dzięki któremu przedstawimy jasną wizję przyszłości, z korzyścią dla wszystkich – powiedziała podczas inauguracji Ursula von der Leyen.
Po co powstał Dialog Strategiczny?
Dialog ma mieć kluczowe znaczenie do wypracowania wspólnego rozumienia przyszłego unijnego systemu rolnego i żywnościowego wśród podmiotów w całym łańcuchu rolno-spożywczym.
Dialog zajmie się odpowiedzią na pytania, takie jak:
- W jaki sposób możemy zapewnić naszym rolnikom i społecznościom wiejskim, w których żyją, lepszą perspektywę, w tym odpowiedni standard życia?
- Jak możemy wspierać rolnictwo z uwzględnieniem ograniczeń naszej planety i jej ekosystemów?
- W jaki sposób możemy lepiej wykorzystać ogromne możliwości, jakie stwarza wiedza i innowacje technologiczne?
- W jaki sposób możemy promować dobrze prosperującą przyszłość europejskiego systemu żywnościowego w konkurencyjnym świecie?
Dialog ma także być okazją do zapoznania się z perspektywami, ambicjami, obawami i rozwiązaniami dla rolników i innych kluczowych uczestników całego łańcucha rolno-spożywczego.
Kto weźmie udział w Dialogu?
Na przewodniczącego dialogu wybrano prof. Petera Strohschneidera, specjalistę z doświadczeniem przede wszystkim jako przewodniczącego w Komisji ds. Przyszłości Rolnictwa w niemieckim rządzie (Zukunftskommission Landwirtschaft, ZKL).
W forum wezmą udział członkowie stowarzyszeń i organizacji na szczeblu UE, w tym organizacji patronackich reprezentujących szereg grup europejskich, które „dysponują dogłębną wiedzą i doświadczeniem”.
Uczestnikami będą rolnicy, spółdzielnie, przedsiębiorstwa rolne i społeczności wiejskie, a także organizacje pozarządowe i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, instytucje finansowe i środowiska akademickie.
Komisja i Parlament Europejski również zostaną zaangażowane w cały proces, a przewodniczący będzie regularnie informować obie instytucje i wymieniać z nimi poglądy na temat postępu dialogu.
Jak informuje KE, liczba przedstawicieli, którzy będą uczestniczyć w posiedzeniach jest ograniczona, żeby umożliwić ukierunkowaną i ożywioną interakcję. Zainteresowane strony będą mogły podzielić się swoimi opiniami i uwagami za pośrednictwem specjalnego portalu „Wyraź swoją opinię”.
Wnioski wyciągnięte do lata 2024
Harmonogram posiedzeń w ramach dialogu strategicznego zostanie ustalony przez grupę w najbliższych tygodniach, a prace potrwają do lata 2024 r., kiedy uczestnicy przedstawią przewodniczącemu Komisji Europejskiej sprawozdanie dotyczące wyciągniętych wniosków.
al na podst. Komisji Europejskiej