Pomimo zauważalnej poprawy sytuacji w branży rolnej młodzi ludzie nie decydują się pozostać na wsi. Jak wynika z raportu pt. „Dumni z polskiej żywności”, w ramach cyklu badań opinii publicznej POLSKIEGO MONITORA OPINII – wspólnej inicjatywy PKO Banku Polskiego – Partnera Strategicznego projektu, Fundacji Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) oraz Forum Zrównoważonej Technologii, aż 59% wszystkich ankietowanych uważa, że młodsi mieszkańcy wsi nie chcą zarabiać pieniędzy w ten sposób.
Największy odsetek osób niezainteresowanych działalnością rolniczą (77%) odnotowano w grupie wiekowej 18-29 lat. To samo podejście dominuje również w kategoriach wiekowych 50-59 lat (74%) oraz 30-39 lat (68%). W wyższych grupach wiekowych odsetek ten jest niższy i oscyluje w granicach 50%.
Zainteresowanie pracą na wsi spada, ponieważ wśród młodego pokolenia krąży przekonanie o braku opłacalności takiej formy działalności. Na pytanie czy praca na roli jest opłacalna niemal 40% badanych udzieliło przeczącej odpowiedzi.
- Wyzwania rynku rolnego w postaci panujących susz wpływających na poziom zbiorów, silnej konkurencji producentów z innych...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Dlaczego młodzi nie chcą pracować na wsi?
Ponad ¾ młodych ludzi zamieszkujących tereny wiejskie nie jest zainteresowana prowadzeniem działalności rolniczej. Co ciekawe, decyzja ta nie zawsze podyktowana jest przekonaniem o braku opłacalności pracy w tym sektorze. Co jeszcze nimi kieruje?