StoryEditor

Dlaczego nie można zablokować napływu ukraińskiego zboża?

  Niekontrolowany napływ zbóż z Ukrainy spowodował wiele pytań na temat możliwości zahamowania tego eksportu za pomocą ceł, kontyngentów czy kaucji gwarancyjnych. Niestety wydaje się, że możliwości ich wprowadzenia są bardzo ograniczone.
28.02.2023., 14:02h

Wspólna polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE i jest prowadzona przez Komisję Europejską (DG Trade) w konsultacji z państwami członkowskimi.

Unia otwiera granice

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 30 maja 2022 r. w sprawie środków tymczasowej liberalizacji handlu z Ukrainą wprowadziło na okres roku (od 4 czerwca 2022 r. do 5 czerwca 2023 r.) jednostronną, dodatkową liberalizację w imporcie z Ukrainy (tzw. ATM czyli autonomiczne środki handlowe).

Rozporządzenie to przewiduje możliwość zastosowania klauzuli ochronnej i wycofanie ATM, czyli przywrócenia unijnych ceł i bezcłowych kontyngentów taryfowych na ukraińskie produkty do poziomów wynikających z postanowień Układu o Stowarzyszeniu UE-Ukraina.

- Należy mieć jednak na uwadze, że, aby zastosowanie ww. klauzuli ochronnej mogło być przez KE rozważane, przywóz produktów z Ukrainy musi negatywnie oddziaływać na producentów rolnych w skali całej UE, a nie tylko Polski. Decyzja KE w tej sprawie miałaby zastosowanie do importu do wszystkich krajów UE, a nie tylko kraju, w którym występują trudności z nadmiernym importem – napisał wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowa...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. listopad 2024 05:55