StoryEditor

Dochody rolników: fundusz do zmian

Będą zmiany projekcie ustawy o Funduszu Ochrony Przychodów Rolniczych. To efekt konsultacji z organizacjami rolniczymi, które do pomysłu ministerstwa rolnictwa zgłosiły uwagi. Najważniejsza zmiana to likwidacja jednego funduszu i stworzenie dla każdej branży oddzielnych.  
07.08.2016., 09:08h

Celem utworzenia Funduszu Ochrony Dochodów Rolniczych jest stworzenie możliwości gwarantujących producentom rolnym częściową rekompensatę z tytułu utraty dochodów prowadzonej działalności rolniczej w przypadku ich znacznego obniżenia lub braku możliwości uzyskania zapłaty za sprzedane produkty rolne do firmy, która zbankrutowała.

Komu przysługuje rekompensata?

W tym celu ministerstwo rolnictwa zaproponowało utworzenie Funduszu Ochrony Dochodów Rolniczych, z którego będą wypłacane rekompensaty dla rolników, którzy zanotowali obniżenie dochodu powyżej 30% w stosunku do średniego rocznego dochodu z ostatnich trzech lata lub trzech lat w ramach ostatnich pięciu lat. Spadek dochodów skutkujący wypłatą rekompensat z Funduszu może być spowodowany:

  • skutkami wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych,
  • w wyniku wprowadzanie środków związanych z zagrożeniem wystąpienia lub wystąpienia chorób zakaźnych zwierząt lub chorób roślin,
  • w wyniku spadku cen produktów rolnych lub wystąpienia ograniczeń w handlu zagranicznym.  

Wypłaty z Funduszu przewidziano również w sytuacji kiedy podmiot skupowy nie zapłaci rolnikowi za sprzedane produkty rolne.

Szczegóły systemu

Do wpłaty na rzecz Funduszu w wysokości 0,2% netto nabywanych produktów rolnych będą zobowiązane podmioty skupowe. Z kolei rolnik będzie mógł ubiegać się o rekompensatę, ale nie większą niż 70% obniżenia dochodu lub należności za faktury nieuregulowane przez podmiot skupowy. Rekompensata będzie przysługiwała producentowi rolnemu, który złoży oświadczenie potwierdzające prowadzenie książki przychodów i rozchodów, księgi rachunkowej lub udokumentuje zbycie produktów rolnych fakturą. Rekompensata wypłacona przez Fundusz rolnikowi będzie zwolniona z podatku dochodowego. Co ważne, projekt zakłada możliwość dofinansowania z budżetu państwa kwoty 65% kwot wypłaconych rolnikom. Z tego też powodu projekt zostanie przekazany do notyfikacji Komisji Europejskiej. 

Zmiany na etapie konsultacji

– Były opinie krytyczne tego projektu, dlatego pracujemy nad funduszem akceptowanym przez rolników – powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.  
Na czym polegały zastrzeżenia organizacji rolników oraz jakie zmiany z tego powodu zdecydowało się wprowadzić ministerstwo rolnictwa do projektu jeszcze na etapie konsultacji społecznych tłumaczy wiceminister Jacek Bogucki. - Główne zastrzeżenie dotyczyły tego, że miał być jeden fundusz. Rolnicy chcieli go podzielić, tak, aby były fundusze dla każdej branży oddzielnie.

Państwo dopłaci

Podobny projekt ustawy ( o Funduszu Ochrony Dochodów Rolniczych) został uchwalony w styczniu 2015r. przez poprzedni rząd jako element expose premier Ewy Kopacz. Ale nigdy nie wszedł w życie. - Nasz pomysł jest o wiele bardziej idący. Planujemy dopłatę z budżetu państwa do tego funduszu. Chcemy dać do dyspozycji pieniądze rolników oraz dopłatę z budżetu państwa w sytuacjach kryzysowych – podsumowuje wiceminister Bogucki.

Projekt ustawy przewiduje maksymalne wypłaty z budżetu państwa na następującym poziomie:

  • 2017 – 0 zł;
  • 2018 – 800 000 zł;
  • 2019 – 38 400 000 zł;
  • 2020 – 101 800 000 zł;
  • 2021 – 142 900 00 zł;
  • 2022 – 169 700 000 zł;
  • 2023 – 187 100 000 zł;
  • 2024 – 198 400 000 zł;
  • 2025 – 205 800 000 zł;
  • 2026 – 210 500 000 zł;

wk

 

 

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 11:59