Dodatek pielęgnacyjny – komu się należy?
Komu nie należy się dodatek pielęgnacyjny?
Jak uzyskać dodatek pielęgnacyjny?
Kwota dodatku pielęgnacyjnego podlega waloryzacji emerytur i rent. Wysokość świadczenia od 1 marca 2024 roku wynosi 330,07 zł.
Dodatek pielęgnacyjny – komu się należy?
Wsparcie może uzyskać osoba uprawniona do emerytury czy renty, gdy jest uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub jeśli ukończyła 75 lat. Dodatek pielęgnacyjny otrzymają uprawnieni do emerytury lub renty, którzy pozostają w domu pomocy społecznej innym niż ponadgminny, do którego zostali skierowani przed dniem 1 stycznia 2004 roku oraz bez względu na status domu pomocy społecznej osoby przebywające w nim po dniu 31 grudnia 2003 roku.
Komu nie należy się dodatek pielęgnacyjny?
Senior jednak nie zawsze może liczyć na przyznanie wspomnianego wsparcia. Kiedy tak się dzieje? W przypadku, gdy emeryt lub rencista przebywa w ponadgminnym domu pomocy społecznej na podstawie skierowania wydanego przed dniem 1 stycznia 2004 roku, w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. Wyjątkiem są sytuacje, gdy senior przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu. – Dodatek pielęgnacyjny z tytułu ukończenia 75 lat nie jest wypłacany rencistom pobierającym rolnicze świadczenia rentowe, którzy nie zaprzestali prowadzenia działalności rolniczej w rozumieniu przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników – podaje KRUS.
Przeczytaj także: Renta wdowia KRUS – od tego dnia można składać wnioski w 2025 roku!
Jak uzyskać dodatek pielęgnacyjny?
Dodatek pielęgnacyjny zostanie przyznawany na wniosek osoby uprawnionej złożony do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania oddziału KRUS. Natomiast osoby, którym dodatek ten należy się z tytułu ukończenia 75. roku życia, nie muszą składać wniosku. Dodatek pielęgnacyjny będzie wypłacany z emeryturą z KRUS z urzędu.
Źródło: gov.pl/KRUS
fot. envato elements