StoryEditor

Dopłaty do nawozów gotowe, a zgody nadal nie ma. O co chodzi?

Skomplikowane procedury notyfikacji pomocy publicznej wydają się być przyczyną nie  wydania wciąż przez Komisję Europejską zgody na dopłaty do cen nawozów. Teoretycznie wszystko jest gotowe - pieniądze czekają w budżecie a rozporządzenie wprowadzające pomoc na ogłoszenie. Tylko, że rozmowy urzędników trwają.  
05.04.2022., 16:04h

Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa poświęconej sytuacji na rynków nawozów MRiRW.

Starania w Brukseli

Wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski poinformował, że ministerstwo rolnictwa wielokrotnie podejmowało interwencje u komisarza J. Wojciechowskiego w sprawie wprowadzenia mechanizmów pomocowych w związku z rosnącymi cenami gazu i ich wpływem na ceny nawozów, a w konsekwencji na produkcję roślinną i ceny żywności.

Premier Mateusz Morawiecki w styczniu wystąpił z wnioskiem do Komisji Europejskiej o uruchomienie pomocy wspólnotowej z rezerwy kryzysowej na zakup nawozów dla producentów rolnych albo o zgodę Komisji na sfinansowanie takiego wsparcia dla rolników ze środków krajowych.

Gotowe rozporządzenie

Jednocześnie MRiRW opracowało projekt rozporządzenia dający możliwość udzielenia producentom rolnym dofinansowania zakupu nawozów mineralnych. 22 marca zostało ono przyjęte przez Radę Ministrów w trybie obiegowym i teraz czeka już tylko na podpis Premiera i ogłoszenie. Ale Premier ….czeka na zgodę Komisji Europejskiej.

Ile to jeszcze będzie trwało?

Kiedy taka zgoda zostanie wydana? Tego nie wiemy, gdyż wciąż trwają ustalenia między urzędnikami KE i MRiRW. - Przekazaliśmy notyfikację do Komisji Europejskiej po to, aby można było udzielać pomocy. Pomoc o którą wnosimy jest to pomoc realizowana z budżetu krajowego na kwotę 3,9 mld złotych. I będą to środki, które pochodzą z funduszu covidowego. W związku z tym notyfikujemy w ramach wytycznych dotyczących trudności na rynku związanych z epidemią Covid – tłumaczyła posłom Aleksandra Szelągowska zastępca dyrektora departamentu budżetu MRiRW.

Skomplikowane procedury

Komisja Europejska w odpowiedzi na złożony polski wniosek zadała 23 marca MRiRW dodatkowe pytania. Dotyczyły one właśnie faktu złożenia notyfikacji w oparciu o wytyczne covidowe a nie wytyczne związane z wojną w Ukrainie. Odpowiedź została udzielona natychmiast. - Dlatego, że w naszych przepisach prawnych zamierzamy dopłacać do wszystkich nawozów, które były nabyte przez producentów rolnych od 1 września 2021 r. czyli cofamy się do czasu kiedy rolnicy odczuwali skutki kryzysu związanego z epidemią Covid-19. Gdybyśmy przyjęli rozwiązania związane z agresją Rosji na Ukrainę byłby to 24 luty 2022 r. – tłumaczyła posłom A. Szelągowska z MRiRW.

MRiRW oczekuje teraz na szybką odpowiedź. Konsultacje robocze z Komisją Europejską odbyły się jeszcze w ostatni piątek 1 kwietnia, gdzie Polska udowadniała, że ma środki na dopłaty do cen nawozów z funduszu covidowego. – Mam nadzieję, że niebawem będę miała dla Państwa dobrą wiadomość, że decyzja będzie pozytywna. Na tą chwilę takiej wiadomości nie mogę przekazać – podsumowała A. Szelągowska. 

wk

 

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 11:03