StoryEditor

Drobiarze piszą do ministra

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zwraca uwagę, że ze względu na poważne kłopoty związane z szalejąca grypą ptaków, branża wylęgu drobiu w Polsce przeżywa trudne chwile.
02.02.2017., 15:02h

Zdaniem jej przedstawicieli bez zdecydowanych działań ze strony polskiego rządu los wielu firm może być zagrożony. Dlatego w imieniu zakładów wylęgu drobiu Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz skierowała pismo w tej sprawie do ministra rolnictwa.

W liście czytamy:
Zwracamy się do Pana z prośbą o pomoc dla polskiej branży wylęgu drobiu i produkcji jaj wylęgowych. Bez wsparcia i autorytetu Pana Ministra i całej Rady Ministrów branży grożą poważne problemy, które mogą rzucić cień na sukces Polski jako czołowego producenta drobiu w Unii Europejskiej. W dłuższej perspektywie obecna sytuacja może negatywnie wpłynąć na polską bazę genową i wylęgową, z których jesteśmy tak dumni, a które mają olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego naszego kraju.

Grypa ptaków spowodowała, że popyt wewnętrzny na pisklęta drobiowe uległ poważnemu ograniczeniu. Rozumiemy tę sytuację i wiemy, że niewiele w tej sprawie można zrobić. Jednak zakazy eksportowe wprowadzone przez wiele państw, które leżą poza granicami Unii Europejskiej są dla firm z branży produkcji piskląt i jaj wylęgowych tak dotkliwe, że wiele zakładów balansuje na granicy utraty płynności finansowej.

Branża wylęgowa nie oczekuje od Pana Ministra specjalnego traktowania. Będziemy jednak zobowiązani jeśli polski Rząd zechce aktywniej niż do tej pory zabiegać u naszych głównych odbiorców piskląt i jaj wylęgowych o odblokowanie zakazów eksportowych dotyczących całego kraju i wprowadzenie regionalizacji, jak ma to miejsce wewnątrz Unii Europejskiej. Szczególnie zależy nam na takich krajach jak Białoruś, Rosja, Arabia Saudyjska czy Chiny. Prosimy także o rozważenie możliwości zmiany przepisów o rekompensatach w związku z wystąpieniem w Polsce grypy ptaków. Obecne zasady wykluczają zakłady wylęgu drobiu z grona podmiotów mogących starać się o rekompensaty, co uważamy za niesprawiedliwe i krzywdzące.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma coraz większy problem z grypą ptaków, ponieważ nadal pojawiają się nowe ogniska choroby w różnych województwach. Na razie wiadomo tyle, że resort chce zwiększenia zakresu stosowania w gospodarstwach rolnych bioasekuracji. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił juz do konsultacji społecznych.
oprac. ag

Źródło: KIPDiP

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 11:45