Jeśli myśleliście, że czynsze dzierżawne w Niemczech są wysokie, lepiej przyjrzeć się statystykom UE. Na szczycie europejskiego rankingu znajdują się: Holandia, Włochy i Dania. Również w Grecji rolnicy płacą stosunkowo wysokie czynsze za dzierżawę gruntów rolnych.
Kraje te mają różne struktury i warunki niemal pod każdym względem. W Holandii - przy oficjalnej średniej cenie dzierżawy (grunty orne i użytki zielone) wynoszącej 819 euro za hektar w 2019 roku, rolnicy muszą płacić średnio trzy razy więcej niż rolnicy w Niemczech. Są też regiony gdzie ceny dzierżawy znacznie przekraczają 1000 euro.
Holenderski rynek najmu jest ściśle regulowany i kontrolowany przez państwo - jednocześnie udział powierzchni dzierżawionej wynosi tylko około 25%. Z tego też powodu w Holandii (a także w Belgii) istnieje tzw. szara strefa cichych dzierżaw - tam tereny poza kontrolą państwa są czasami dzierżawione za stawki o 50% wyższe - pisze Pavel Ciaioan w badaniu CEPS.
Z 544 euro za hektar Dania zajmuje trzecie miejsce w europejskim rankingu cen dzierżawy - to wciąż dwa razy tyle, ile muszą płacić przeciętni rolnicy w Niemczech.
Niskie ceny dzierżawy we Francji i Europie Wschodniej
W krajach, tj. Francja, Hiszpania i Polska, czynsze dzierżawne są znacznie niższe niż w Niemczech. Ostatnio rolnicy we Francji musieli płacić średnio 147 euro za hektar, a od 2016 roku ceny dzierżawy spadły tam nawet o około 50 euro. Jednak istnieją również duże różnice między regionami we Francji.
Ceny dzierżawy są jednak nadal najniższe w większości krajów Europy Wschodniej - nawet jeśli proporcje dzierżawionych gruntów i struktura gospodarstw są bardzo różne. Na przykład w Polsce, gdzie jest wiele małych gospodarstw, tylko 20% gruntów podlega dzierżawie - reszta jest własnością. Ceny dzierżawy w Polsce wynoszą średnio 175 euro, a ostatnio nawet spadają.
Inaczej jest w Czechach czy na Słowacji - tu, podobnie jak we wschodnich Niemczech, w produkcji dominują duże gospodarstwa rolne. Udział gruntów dzierżawionych jest bardzo wysoki i wynosi odpowiednio 83 i 89 procent. Jednocześnie czynsze dzierżawne znajdują się w dolnej części skali europejskiej, w Czechach wynoszą 121 euro za hektar, a na Słowacji zaledwie 52 euro.
To samo dotyczy krajów nadbałtyckich, gdzie ceny wynoszą około 65 euro. Na Węgrzech, gdzie udział powierzchni dzierżawionej wynosi 56%, a struktura gospodarstw jest stosunkowo mieszana, rolnicy muszą zapłacić około 173 euro - z lekką tendencją wzrostową w ostatnim czasie.
Źródło: www.agrarheute.com