StoryEditor

Dzierżawa gruntów rolnych - gdzie w Europie płaci się najwięcej?

Różnice w czynszach dzierżawnych w Europie są znaczące. Jak się okazuje, to nie niemieccy rolnicy płacą najwięcej. Który kraj króluje w rankingach?
20.04.2021., 15:04h

Jeśli myśleliście, że czynsze dzierżawne w Niemczech są wysokie, lepiej przyjrzeć się statystykom UE. Na szczycie europejskiego rankingu znajdują się: Holandia, Włochy i Dania. Również w Grecji rolnicy płacą stosunkowo wysokie czynsze za dzierżawę gruntów rolnych.

Kraje te mają różne struktury i warunki niemal pod każdym względem. W Holandii - przy oficjalnej średniej cenie dzierżawy (grunty orne i użytki zielone) wynoszącej 819 euro za hektar w 2019 roku, rolnicy muszą płacić średnio trzy razy więcej niż rolnicy w Niemczech. Są też regiony gdzie ceny dzierżawy znacznie przekraczają 1000 euro.

Holenderski rynek najmu jest ściśle regulowany i kontrolowany przez państwo - jednocześnie udział powierzchni dzierżawionej wynosi tylko około 25%. Z tego też powodu w Holandii (a także w Belgii) istnieje tzw. szara strefa cichych dzierżaw - tam tereny poza kontrolą państwa są czasami dzierżawione za stawki o 50% wyższe - pisze Pavel Ciaioan w badaniu CEPS.

Rolnicy we Włoszech muszą płacić podobnie wysokie ceny dzierżawy jak w Holandii, czyli również 819 euro za hektar - w niektórych regionach znacznie powyżej 1000 euro. Produktywność we Włoszech jest znacznie niższa niż w Holandii czy Danii. Przyczyną wysokich cen jest powierzchnia gruntów podlegających dzierżawie - to mniej niż 30%.

Z 544 euro za hektar Dania zajmuje trzecie miejsce w europejskim rankingu cen dzierżawy - to wciąż dwa razy tyle, ile muszą płacić przeciętni rolnicy w Niemczech.


Niskie ceny dzierżawy we Francji i Europie Wschodniej

W krajach, tj. Francja, Hiszpania i Polska, czynsze dzierżawne są znacznie niższe niż w Niemczech. Ostatnio rolnicy we Francji musieli płacić średnio 147 euro za hektar, a od 2016 roku ceny dzierżawy spadły tam nawet o około 50 euro. Jednak istnieją również duże różnice między regionami we Francji.

Dzierżawa gruntów rolnych w Hiszpanii wynosi podobnie co we Francji - 156 euro. W tym kraju jednak ceny umiarkowanie wzrosły w ostatnich latach. Udział dzierżawionych gruntów we Francji jest bardzo wysoki i wynosi 74% całkowitej powierzchni użytków rolnych, a w Hiszpanii, gdzie jest ich mniej niż 30%, jest poniżej średniej europejskiej.

Ceny dzierżawy są jednak nadal najniższe w większości krajów Europy Wschodniej - nawet jeśli proporcje dzierżawionych gruntów i struktura gospodarstw są bardzo różne. Na przykład w Polsce, gdzie jest wiele małych gospodarstw, tylko 20% gruntów podlega dzierżawie - reszta jest własnością. Ceny dzierżawy w Polsce wynoszą średnio 175 euro, a ostatnio nawet spadają.

Inaczej jest w Czechach czy na Słowacji - tu, podobnie jak we wschodnich Niemczech, w produkcji dominują duże gospodarstwa rolne. Udział gruntów dzierżawionych jest bardzo wysoki i wynosi odpowiednio 83 i 89 procent. Jednocześnie czynsze dzierżawne znajdują się w dolnej części skali europejskiej, w Czechach wynoszą 121 euro za hektar, a na Słowacji zaledwie 52 euro.

To samo dotyczy krajów nadbałtyckich, gdzie ceny wynoszą około 65 euro. Na Węgrzech, gdzie udział powierzchni dzierżawionej wynosi 56%, a struktura gospodarstw jest stosunkowo mieszana, rolnicy muszą zapłacić około 173 euro - z lekką tendencją wzrostową w ostatnim czasie.  

Źródło: www.agrarheute.com

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 23:25